ایران غنی سازی 20 درصدی اورانیوم را شروع نموده است خبرنگاران

به گزارش مجله شهبازی، آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارشی شامگاه سه شنبه شروع فرایند غنی سازی اورانیوم تا سطح 20 درصد را تأیید کرد.

ایران غنی سازی 20 درصدی اورانیوم را شروع نموده است خبرنگاران

از پروفایل ما وبلاگ بخار دیدن نمایید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، آژانس بین المللی انرژی اتمی شامگاه سه شنبه در گزارشی تأیید نموده جمهوری اسلامی ایران اقدام به فراوری 17.6 کیلوگرم اورانیوم غنی شده تا سطح 20 درصد نموده است.

نهاد دیده بان هسته ای سازمان ملل میزان ذخائر آب سنگین ایران اختلاف اندکی با محدوده مجاز در برجام دارد و به 131.4 متریک تن رسیده است.

آژانس همچنین گفته میزان کل ذخائر اورانیوم غنی شده ایران 2967.8 کیلوگرم است که 524.9 کیلوگرم نسبت به سه ماه گذشته افزایش یافته است.

در این گزارش همچنین تصریح شده ایران اقدام به فراوری 17.6 کیلوگرم اورانیوم غنی شده 20 درصدی نموده است.

بهروز کمالوندی سخنگو و معاون رئیس سازمان انرژی اتمی حدود یک ماه پیش گفته بود از زمان شروع مجدد غنی سازی 20 درصد در تأسیسات غنی سازی فردو در حدود 17 کیلوگرم اورانیوم غنی شده 20 درصد فراوری شده است.

در گزارش آژانس اتمی همچنین تصریح شده ایران اقدام به نصب آبشار سانتریفیوژی IR-4 در نطنز نموده، اما فرایند تزریق اورانیوم به آن را شروع ننموده است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی گفته ایران نصب دو آبشار سانتریفیوژی IR-2M در یک سایت زیرزمینی در نظنز را تکمیل نموده است.

آقای کمالوندی ماه گذشته برآورد نموده بود ایران در کمتر از سه ماه هزار ماشین سانتریفیوژ IR2m در نطنز نصب خواهد نمود.

وی روز 9 بهمن ماه در پاسخ به سوالی درباره نصب سانتریفیوژ های IR2m در نطنز براساس مصوبه مجلس شورای اسلامی گفت: الان آمار دقیق را ندارم، ولی با قاطعیت می گویم قبل از سه ماه هزار ماشین سانتریفیوژ IR2m را نصب شده خواهیم داشت. تعدادی از ماشین ها را باید فراوری می کردیم و همزمان در حال فراوری و نصب این ماشین ها هستیم. قبل از سه ماه هزار ماشین را مستقر خواهیم کرد.

بخش دیگری از گزارش آژانس اتمی می گوید ایران همچنین به منظور فراوری اورانیوم غنی شده 20 درصدی دو آبشار سانتریفیوژی IR-6 در سایت فردو نصب نموده است.

دولت آمریکا اردیبهشت ماه سال 1397 از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) خارج شده و ضمن اعمال تحریم های متوقف شده ذیل این توافق، تحریم های دیگری علیه ایران وضع کرد.

تروئیکای اروپا علی رغم مخالفت های لفظی با خروج آمریکا از برجام به وعده های خود برای جبران آثار این خروج عمل نکردند.

جمهوری اسلامی ایران در واکنش به بی عملی کشور های اروپایی در 5 گام طبق مفاد برجام تعهدات خود ذیل برجام را کاهش داد.

ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی روز دوشنبه در بیانیه ای مشترک اعلام کردند که ایران اجرای اقدامات داوطلبانه را از سه شنبه (5 اسفند) متوقف می نماید و دسترسی آژانس به بعضی فعالیت ها و تجهیزات نظارتی هم برای حداقل سه ماه متوقف می گردد.

ایران و آژانس تفاهم کردند اجرای پروتکل الحاقی و دسترسی های برجامی به طور کامل متوقف گردد و صرفا تعهدات پادمانی ایران اجرا می گردد. بر این اساس، طبق قانون مجلس هیچ دسترسی فراپادمانی به آژانس اعطا نخواهد شد و هیچگونه بازرسی فراپادمانی نیز انجام نمی گردد.

آذرماه سال جاری نیز مجلس شورای اسلامی طرح دوفوریتی اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران را تصویب و پس از تصویب آن در هیأت وزیران، جمهوری اسلامی هفته گذشته قصد خود برای توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی و نظارت های فراتر از پادمان را در نامه ای به آژانس خبر داد که طبق برنامه از امروز اجرایی شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 3 فروردین 1400 بروزرسانی: 3 فروردین 1400 گردآورنده: sh-shahbazi.ir شناسه مطلب: 789

به "ایران غنی سازی 20 درصدی اورانیوم را شروع نموده است خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران غنی سازی 20 درصدی اورانیوم را شروع نموده است خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید