گیاهان پوشاننده زمینی که عاشق آفتاب هستند

به گزارش مجله شهبازی، اگر باغچه یا زمینی خوب و آفتابگیر دارید، معطلش نکنید! این گیاهان پوشاننده زمین عاشق آفتاب هستند و شما هم عاشق زیبایی که به فضاتان می دهند، می شوید!

این گیاهان انواع و اقسام زیبایی ها را به باغچه تان ارزانی می نمایند: برگ های رنگارنگ، عطر دلنشین، میوه های خوشرنگ و شاخسار همواره سبز.

گیاهان پوشاننده زمینی که عاشق آفتاب هستند

گیاهان این فهرست بر اساس مقدار به ترتیب شده اند و اولین گیاه، بزرگ ترین مقدار را دارد. تمام گیاهانی که در پایین برای شما آورده شده است به سرمای هوا مقاوم هستند. البته اندازه این مقاومت فرق دارد.

1- شیر خشت

ممکن است نام آن به گوش تان نخورده باشد اما خودش را حتما دیده اید! این گیاه می تواند تا ارتفاع 90 سانتی متر هم بلند گردد. اگر چه می توان آن را از طریق هرس کوتاه تر هم نگه داشت. ممکن است به نظرتان نیاید این گیاه یک پوشاننده زمین باشد، اما در واقع هست! یک بوته پوشاننده زمین. درست است که شیر خشت به طور عمودی هم رشد می نماید، اما رشد افقی را ترجیح می دهد. به علاوه، گیاه، میوه های قرمز رنگی هم دارد که چشم از تماشا آنها سیر نمی گردد.

2- نعنا گربه ای

این گیاه یکی از گیاهان پوشاننده زمین گل دار است. نعنا گربه ای عاشق آفتاب است. اگر از آن خوب مراقبت کنید، با گل های زیبای خود از شما تشکر خواهد نمود.

3- سنبله ای نقره ای (گوش بره)

مانند شیر خشت، سنبله ای نقره ای هم گیاه کوتاهی نیست. اگر ساقه گل دهنده را هم حساب کنید، گیاه می تواند به ارتفاع 45 سانتی متر درآید. البته اگر ساقه گل دهنده ملاک نباشد، گیاه ارتفاع تقریبا کمی دارد. می توانید ساقه گل دهنده را از گیاه جدا کنید، چون گل ها آنقدرها هم خیره کننده نیستند!

4- ارس خزنده

این گیاه هم مانند شیر خشت، جز بوته ها محسوب می گردد. اما کلمه خزنده در انتهای نامش روشن کننده تفاوت عمده آن با شیر خشت است، گیاه ارس خزنده کوتاه تر است. این گیاه برای جلوگیری از فرسایش خاک عالی است. ارس خزنده گیاهی همواره سبز است و می توان تمام سال از شاخسار سبز آن لذت برد.

5- گل آلیسوم زرد (گل عسلی)

این گونه زیبا و چند ساله آلیسوم گل های زرد و خوشرنگ بهاره ای دارد. اما تنها جذابیت گیاه گل هایش نیستند، برگ های آبی - خاکستری آن هم عقل و هوش از سر هر بیننده ای می پرانند! این نکته بسیار مهم است چرا که اگر می خواهید گیاهی را به عنوان پوشاننده زمین برای قطعه ای بزرگ از زمین تان انتخاب کنید، باید مطمئن شوید بعد از ناپدید شدن گل ها، گیاه زیبایی های دیگری هم دارد.

6- درمنه

این گیاه کاملا به خاطر شاخسار زیبایش پرورش داده می گردد. این گیاه ساقه گل دهنده ای ندارد. بافت شاخسار درمنه هم بسیار منحصر به فرد و خاص است. بسته به دیزاینی که می خواهید در زمین تان پیاده کنید، می توانید از این گیاه یاری بگیرید.

7- گل سراستیوم

همه ما با آمدن بهار به فکر کاشت لاله و سنبل و پامچال و گل هایی از این دست می افتیم که تنها در ابتدای بهار گل دارند، اما اگر به فکر بعد خود هم هستید و نگرانید که در آخر بهار بی گل بمانید، گل سراستیوم را پرورش دهید. این گیاه گل های سفید رنگ و زیبایش را در انتهای بهار فراوری می نماید. گل سراستیوم پوشاننده زمینی عالی است. چه کسی می تواند در برابر گل های سفید آن که از بالای یک تخته سنگ آویزان شده اند مقاومت کند!

8- گل یخ رونده

گاهی افراد در پرورش گل یخ مشکل دارند. این گیاه در واقع یک ساکولنت است و بر خلاف ظاهر لطیفی که دارد، به سرما مقاوم است. پس اگر در منطقه ای با زمستان های سرد هم زندگی می کنید، می توانید گل یخ را پرورش دهید. نکته مهمی که باید در پرورش این گیاه رعایت کنید، آن است که برایش خاکی با زهکشی عالی فراهم کنید. گل یخ هم مانند ساکولنت های دیگر خیس ماندن طولانی مدت خاکش را دوست ندارد. این گیاه گل های زیبایی هم دارد و به عنوان گیاه پوشاننده زمین گلدار به شمار میرود. روش پرورش گل یخ رونده در پست های قبلی همین بخش (بخش طبیعت) آمده است.

9- سدوم (Angelina Sedum)

این گیاه هم یک ساکولنت است اما بر خلاف گل یخ رونده به خاطر گل هایش پرورش داده نمی گردد. البته سدوم هم گل می دهد اما گل های آن بدون رودربایستی دراز و بد قوار هستند! سدوم انواع مختلفی دارد، شما باید در پی پیدا کردن Angelina Sedum باشید. شاخسار طلایی و زیبای این ساکولنت همان چیزی است که باغچه تان به آن احتیاج دارد. روش پرورش ساکولنت سدوم در پست های قبلی همین بخش (بخش طبیعت) آمده است.

10- آویشن زینتی

در ابتدا به شما قول دادم گیاهان خوش بو هم جز فهرست مان باشد؛ خب به قول خود وفا کردم، آویشن زینتی گیاهی بسیار خوشبو است! اگر فکر می کنید گیاه تان خیلی عطر افشانی نمی نماید و احتیاج دارید بوی بیشتری از آن متساعد گردد، کافی است کمی در بین دسته های این گیاه راه بروید! اگر فکر می کنید با این کار گیاه تان آسیب می بیند، نگران نباشید. آویشن زینتی می تواند مقداری راه رفتن را تحمل کند.

منبع: فوت و فن / thespruce.com
انتشار: 19 مرداد 1401 بروزرسانی: 19 مرداد 1401 گردآورنده: sh-shahbazi.ir شناسه مطلب: 1392

به "گیاهان پوشاننده زمینی که عاشق آفتاب هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گیاهان پوشاننده زمینی که عاشق آفتاب هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید