کتاب، آینده ساز رونیکا نابغه 6 ساله زنجانی

به گزارش مجله شهبازی، به گزارش خبرنگار خبرنگاران در زنجان، رونیکا رجبی دختربچه 6 ساله زنجانی است که برخلاف سایر همسالانش که مشغول مراحل ثبت نام در مدرسه هستند، در حال برگزاری دوره آموزشی زبان های انگلیسی و اسپانیایی است.

کتاب، آینده ساز رونیکا نابغه 6 ساله زنجانی

رونیکا بدون حضور در هیچ کلاس آموزشی توانسته است زبان انگلیسی و اسپانیایی را تنها با خواندن داستان های بچگانه و تماشای کارتون های مطرح کشورهای مختلف به صورت خودآموز فرا بگیرد.

این کودک نابغه زنجانی مسلط به زبان انگلیسی بوده و به راحتی قادر به صداگذاری روی انیمیشن هاست و به خاطر روش نوینی که در آموزش دارد، در یکی از طبقات محل زندگی شان کار تدریس زبان انگلیسی و اسپانیایی را به همسالانش انجام می دهد.

اما داستان این بخش از زندگی رونیکا از آنجایی آغاز می گردد که پدر و مادر او مثل همه پدر و مادرهای دیگر برای رونیکا کتاب می خوانند اما نه فارسی به زبان انگلیسی و همین امر سرآغازی برای کشف استعداد رونیکا و یا شکل گیری آینده وی می گردد.

مهراد رجبی پدر رونیکا رجبی که خود طراح جلد کتاب است، در گفت وگو با خبرنگار ایبنا داستان تسلط فرزندش به زبان انگلیسی و اسپانیایی را به وسیله کتاب بازگو نموده است.

آقای رجبی! اجازه بدهید به 6 سال قبل برگردیم؛ زمانی که آموزش های رونیکا آغاز شد. شما چطور آموزش رونیکا را در سن پایین انجام دادید؟

ببینید! واقعیت این است که آموزش خاصی در کار نبود. ما خانواده ای هستیم که علاقه زیادی به کتاب داریم، چون من و همسرم طراح جلد کتاب هستیم و در این حوزه بسیار کار نموده ایم، به همین دلیل از زمانی که رونیکا بسیار کوچک بود، شب ها برای او قصه می خواندیم. یعنی از همان ماه های اول تولد رونیکا، کتاب خواندن را برایش آغاز کار کردیم، تا جایی که رونیکا بدون کتاب خواندن نمی خوابید، البته این را هم بگویم که 90 درصد کتاب هایی که برای رونیکا می خواندیم، به زبان انگلیسی بود.

یعنی به خاطر تسلطی که به زبان انگلیسی داشتید، برای رونیکا داستان های انگلیسی می خواندید؟

نه اصلا، چون من و همسرم اصلا به زبان انگلیسی تسلط نداریم، یعنی مثل بسیاری از افراد دیگر چند هزار کلمه انگلیسی را با معنی از حفظ هستیم، اما نه لهجه خوبی داریم و نه در بحث گرامر تسلط داریم. با این حال از زمان کودکی بهترین داستان های جهانی را برای رونیکا می خواندیم و حتی رونیکا داستان درخت بخشنده از شیل سیلور استاین را از حفظ است.

پس چطور شد که رونیکا به زبان انگلیسی تسلط پیدا کرد؟

ما در ابتدا متوجه استعداد رونیکا در یادگیری زبان انگلیسی نبودیم، تا اینکه در سن 3 سالگی متوجه شدیم که می تواند داستان فارسی را به انگلیسی تبدیل کند و رفته رفته تسلطش به زبان انگلیسی بیشتر شد و حالا رونیکا زبان انگلیسی را بدون لهجه صحبت می نماید. به نظر خود من، رونیکا یک نوع رمزگشایی درباره قواعد زبان انگلیسی انجام داده است و مطابق داستان ها و قصه هایی که برای او خوانده ایم بدون رفتن به هیچ کلاسی این زبان را به صورت خودآموز یاد گرفته است.

باور این موضوع سخت است. قبول دارید؟

بله، باور این موضوع حتی برای آشنایان و اطرافیان هم سخت بود، یعنی فکر می کردند که رونیکا با کلاس و یا نرم افزار آموزشی زبان را یاد گرفته است، اما رفته رفته برای همه ثابت شد که رونیکا یک نوع استعداد ذاتی در یادگیری زبان دارد. شاید برایتان جالب باشد، امروز رونیکا به حدی از تسلط در زبان انگلیسی رسیده است که می تواند شعر انگلیسی بگوید و داستان هم می گوید. علاوه بر این رونیکا در بحث دوبله صداگذاری انیمشین پنسل میشن به انگلیسی هم تمرکز نموده است و در صفحه اینستاگرامی اش قصه هایی را که ترجمه نموده، بارگذاری شده است.

رونیکا زبان اسپانیایی را هم یاد گرفته است، این زبان را چطور به او آموزش دادید؟

آشنایی با زبان اسپانیایی هم به روش بومی و به وسیله مطالعه کتاب و قصه انجام می گردد و آموزشی در کار نیست، البته رونیکا فعلا به زبان اسپانیایی مثل زبان انگلیسی تسلط ندارد اما پیشرفت خوبی داشته است.

فکر می کنید، راز موفقیت رونیکا چه بوده است؟

ببینید! ما در تربیت رونیکا، اجباری به کار نبردیم و استعداد او را با کسی مقایسه نکردیم، رونیکا خودش جهت زندگی اش را انتخاب نموده است و امروز در 6 سالگی به مرحله ای رسیده است که به زبان انگلیسی تسلط دارد. البته یکی از مهمترین دلیل های موفقیت رونیکا کتاب بوده است. البته این را هم بگویم که رونیکا از کودکی تبلت و گوشی نداشته است و با اینکه در منزل دو تلویزیون داریم، اغلب خاموش است و به کارهای دیگری می پردازیم و همین موضوع باعث شده است که فرصت بیشتری برای مطالعه و خواندن کتاب داشته باشیم.

یعنی همه وقت رونیکا صرف مطالعه می گردد؟

خیر، رونیکا همچون سایر بچه ها از فرصت های دوران کودکی استفاده می نماید، یعنی شاید 15 دقیقه در روز (آن هم اخیرا) با تبلت بازی می نماید و بقیه اوقات فراغتش صرف نقاشی یا درست کردن کاردستی می گردد.

در خصوص کلاس های آموزشی رونیکا هم شرح می دهید؟

بله، این روزها رونیکا در طبقه پایین منزلمان در حال آموزش حدود 20 زبان آموز است که همسن با خود وی هستند و شاید بتوان گفت، رونیکا جوانترین مدرس زبان انگلیسی در کشور است. البته این را هم بگویم، گاه من بعضی از والدین را می بینم که با تماشا رونیکا فرزندشان را مجبور به یادگیری زبان انگلیسی می نمایند، در حالی که کار درستی نیست، چون مقایسه هر کودک با همسالانش موجب سرخوردگی وی و دلزدگی اش از یادگیری می گردد و توصیه من به خانواده ها این است که فرزندشان را در انتخاب جهت زندگی آزاد بگذارند.

در موفقیت رونیکا غیر از خانواده ارگان خاصی هم سهیم بوده است؟

خیر، متاسفانه هیچ حمایتی از جانب ارگان های مختلف از رونیکا نشده است و ظاهرا هیچ موسسه یا مکان مشخصی هم برای حمایت از اینگونه نوابغ وجود ندارد.

برنامه شما برای آینده رونیکا چیست؟

ببینید! من و همسرم در پی ترسیم آینده رونیکا به سلیقه خودمان نیستیم و قرار نیست چیزی به وی اجبار گردد، اما با توجه به توانایی هایی که رونیکا دارد، بسیار علاقه مند هستیم که توانایی های نرم افزاری و گویندگی و قصه گویی بین المللی را یاد بگیرد. خود رونیکا آرزو دارد که زنجان را به زبان انگلیسی و اسپانیایی به جهان معرفی کند، هرچند که انجام این کار از توان ما خارج است و باید دستگاه های مرتبط حمایت های لازم را انجام دهند.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 9 مرداد 1400 بروزرسانی: 9 مرداد 1400 گردآورنده: sh-shahbazi.ir شناسه مطلب: 1014

به "کتاب، آینده ساز رونیکا نابغه 6 ساله زنجانی" امتیاز دهید

2 کاربر به "کتاب، آینده ساز رونیکا نابغه 6 ساله زنجانی" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتاب، آینده ساز رونیکا نابغه 6 ساله زنجانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید