هشت نکته درباره ژئوپارک قشم

به گزارش مجله شهبازی، ژئوپارک قشم در استان هرمزگان به عنوان یک ژئوپارک بین المللی مطرح است که این روزها به علت ساخت بخشی از مرکز پرورش میگو در حریم آن خبرساز شده است.

هشت نکته درباره ژئوپارک قشم

به گزارش خبرنگاران با توجه به اهمیت ژئوپارک قشم به هشت نکته درباره قشم و ژئوپارک آن اشاره می کنیم:

جزیره قشم با مساحتی حدود 1491 کیلومتر مربع به شکل یک دلفین در جنوب کشور ایران و در خلیج فارس قرار گرفته است.

ژئوپارک قشم در قسمت شرقی جزیره قشم در تنگه هرمز استان هرمزگان در جنوب ایران است.

ژئو پارک قشم به عنوان اولین ژئو پارک خاورمیانه در شبکه دنیای ژئو پارک ها (GGN) در نشست پاریس در سال 1385 به ثبت رسید اما در سال 1391 به دلیل نحوه عملکرد مدیران سازمان منطقه آزاد قشم در انجام معیارهای ثبت دنیای ژئوپارک از فهرست یونسکو خارج شد.

ژئوپارک قشم در 15 اردیبهشت 1396 بار دیگر دنیای و به عنوان یک ژئوپارک دنیای برای یک دوره چهارساله تأیید شد و تا سال 2020 به صورت رسمی زیرنظر یونسکو فعالیت خواهد نمود.

براساس مستندات موجود درحال حاضر طولانی ترین غار نمکی دنیا در قشم است که 540 میلیون سال عمر دارد و متعلق به دوره کامبرین زمین شناسی است و تا کنون 6500 متر از طول آن شناسایی شده است.

واگذاری اراضی در محدوده طولانی ترین غار نمکی دنیا در ژئوپارک قشم به مرکز پرورش میگو موضوعی است که به گفته میراث فرهنگی خطر خروج ژئوپارک قشم از فهرست دنیای یونسکو را جدی نموده است.

ژئوپارک قشم از نظر تنوع زمین شناختی، تنوع در جنبه های اکولوژی، باستان شناسی، محیط زیست و حیات وحش جزیره و تنوع سایت های موجود در میان ژئو پارک ها حائز اهمیت است.

ژئوپارک قشم دارای 25 ژئوسایت است که دره ستاره افتاده، کورکوراکوه، بام قشم، دره تندیس ها، دره شور، تنگه چاهکوه، نمکدان، موزه ژئوپارک دنیای قشم،پهنه های گلی، ساحل کارگه، دیواره قاضی، تنگه عالی، بصیرا، چاکاویر، جزایر ناز، ژئولینک، باسعیدو، خلیج دیرستان، جنگل حرا، ساحل تخم گذاری لاک پشت ها، صخره خرچنگ ها، روستای لافت، غار خربس و تالاب پرندگان دو کوهک از جمله آن هاست.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sh-shahbazi.ir شناسه مطلب: 55

به "هشت نکته درباره ژئوپارک قشم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشت نکته درباره ژئوپارک قشم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید