هجرت بزرگ منتشر شد

به گزارش مجله شهبازی، به گزارش خبرنگاران، پس از انتشار جلد سوم با عنوان سالیان سخت در اوایل امسال، کتاب هجرت بزرگ چهارمین رمان از مجموعه آنک آن یتیم نظرکرده اثر محمدرضا سرشار است که در آستانه تولد پیابر رحمت و مغفرت منتشر شد.

هجرت بزرگ منتشر شد

جلد اول این مجموعه مربوط می گردد به قبل از تولد پیامبر تا زمان مبعث که چیزی بیشتر از 40 سال از زندگی پیامبر را دربرمی گیرد. جلد دوم این مجموعه از زمان مبعث تا سال هشتم بعثت که هجرت دوم مسلمانان به حبشه است را شامل می گردد. این 2 مجلد در واقع بین سال های 1373 تا 1376 نوشته شد و ابتدا به صورت یک برنامه رادیویی تحت عنوان از سرزمین نور صبح های آدینه از شبکه سراسری پخش می شد و در نهایت به صورت کتاب به بازار نشر آمد. جلد سوم از این مجلد، سه فراز مهم محاصره سه ساله رسول اکرم (ص) و دیگر مسلمانان بنی هاشم در شعب ابی طالب، درگذشت حضرت خدیجه (س) و سفر پیامبر به طایف را دربرمی گیرد.

جلد سوم از بعد ماجرای هجرت به حبشه شروع می گردد و تا سال 13 مبعث یعنی سال وفات حضرت خدیجه و ابوطالب و قصه محاصره مسلمانان در شعب ابیطالب و سفر پیامبر به طائف است.

جلد چهارم شامل داستان هایی است که از شب لیله المبیت شروع می گردد و ادامه ماجرا هایی که برای پیامبر اتفاق می افتد تا با شروع یک هجرت بزرگ به مدینه برسد.

در بخشی از کتاب می خوانیم: اسعد زُرارَه، که تازه خود را بدانجا رسانیده بود، افسارِ شترِ خویش را به دستِ برده اش سپرد و پیش آمد و گفت: سرپرست آن دو، منم، ای رسول خدا!

ـ چنانچه بفروشند، به خواست خدا، اندر این زمین، مسجدی بسازیم.

ـ این، پیشکش من به تو، بهرِ بنای مسجد باشد. به خدا سوگند که من، جز از خداوندِ برتر ، بهای آن را نمی ستانم.

ـ بی دادن بها، نمی پذیرم، ای اسعد.

ـ بهایی ندارد، ای رسول خدا.

ـ هر آنچه که هست، برگو، تا بپردازیم.

ـ چون تو می فرمایی، می گویم. بهایش هفت دینار است.

پیامبر، علی را که در میان مردم ایستاده بود، فراخواند. پس، او را فرمود: علی جان! این ستد و داد را بر پاره پوستی بنویس. چون فروشنده و خریدار و دو گواه، مُهر خویش را بر پای فروشنامه زدند، اسعد زراره را ده سکۀ زر بده.

علی گفت: چنین می کنم، ای رسول خدا.

کتاب هجرت بزرگ در 207 با شمارگان 1250 نسخه از سوی انتشارات سوره مهر راهی بازار نشر شده است.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: sh-shahbazi.ir شناسه مطلب: 1148

به "هجرت بزرگ منتشر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هجرت بزرگ منتشر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید