نرخ خرید تضمینی برق تجدیدپذیر ابلاغ شد

به گزارش مجله شهبازی، مصوبه جدید شرایط و نرخ های خرید تضمینی برق نیروگاه های تجدیدپذیر توسط وزیر نیرو به شرکت های ذی ربط و تابعه وزارت نیرو ابلاغ شد.

نرخ خرید تضمینی برق تجدیدپذیر ابلاغ شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از وزارت نیرو، بر اساس بند (2) مصوبه جدید وزیر نیرو، انعقاد قرارداد خرید تضمینی برق از ظرفیت های فراوری برق تجدیدپذیر با ظرفیت منصوبه تا حداکثر 10 مگاوات، با نرخ معادل 1.4 نرخ های موضوع مصوبه مورخ 1398/07/20 و رعایت شرایط بند (2) بلامانع است.

مطابق آخرین مصوبه ابلاغی وزیر نیرو، درصورتی که ظرفیت نیروگاه کمتر از 10 مگاوات باشد، ساتبا بر اساس ارقام جداول زیر مجاز به انعقاد قرارداد خرید تضمینی برق است.

بر اساس تبصره (2) بند 2-1 مصوبه وزیر نیرو مورخ 1400/02/25، پله مربوط به مولدهای خورشیدی با ظرفیت 100 کیلووات و کمتر به 200 کیلووات و کمتر تغییر می یابد. بعلاوه، مطابق همین بند، حداکثر پرداخت نقدی صورتحساب ها در هر دوره، متناسب با بودجه های تخصیصی ساتبا است.

بدیهی است تسویه مانده طلب فروشنده برق تجدیدپذیر توسط وزارت نیرو (ساتبا) به صورت نقدی مشروط به دریافت مابه التفاوت قیمت تکلیفی و تمام شده از دولت و یا حصول منابع تخصیصی دیگر خواهد بود.

در عین حال، مانند گذشته مانده پرداخت نشده مطالبات با ثبت در سامانه مدیریت اطلاعات بدهی ها و مطالبات دولت (سماد)، جزو مطالبات بخش خصوصی از دولت و قابل وصول به روش های متداول از جمله تهاتر بدهی با دولت، حواله سوخت صرفه جویی شده، اوراق اقتصادی، اسناد خزانه و… است.

از دیگر موارد مهم این مصوبه بند 2-3 است که مطابق این بند، مبلغ تعرفه برای تمامی نیروگاه های موضوع این مصوبه بجز نیروگاه های بادی، مشمول اعمال ضریب سه پله کاهش نرخ خرید (پس از اعمال کلیه ضرایب) در ابتدای سال های هشتم، دوازدهم و شانزدهم می باشند. این ضریب برابر 60 درصد است. در مورد نیروگاه های بادی مطابق مصوبات قبلی عمل خواهد شد.

این گزارش می افزاید، ساتبا برای تشویق متقاضیان احداث نیروگاه با ظرفیت بالای 10 مگاوات، مانند گذشته به صورت دوره ای نسبت به برگزاری مناقصه بر اساس سقف جدید اعلامی در مصوبه فوق الذکر اقدام می نماید.

در صورت تصویب و اجرای آئین نامه تحویل سوخت صرفه جویی شده، مکانیزم مناقصه یاد شده با روش مورد اشاره در بند یک مصوبه مذکور جایگزین می گردد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 31 خرداد 1400 بروزرسانی: 31 خرداد 1400 گردآورنده: sh-shahbazi.ir شناسه مطلب: 942

به "نرخ خرید تضمینی برق تجدیدپذیر ابلاغ شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نرخ خرید تضمینی برق تجدیدپذیر ابلاغ شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید