قد بلندترین افراد جهان در کدام کشورها زندگی می نمایند؟

به گزارش مجله شهبازی، سازمان بهداشت جهانی، استاندارهای خاصی برای رشد بچه ها تا سن 5 سالگی، مشخص نموده است. بچه های که شرایط مالی و اجتماعی بهتری دارند، معیار اصلی این طبقه بندی هستند؛ در واقع بچه های که الگوی رشد بهتری در دوران شیرخوارگی خود داشته اند. قد یک انسان، از پای او تا بالای سرش میزان گرفته می گردد. میزان گیری صحیح قد، معمولاً به وسیله دستگاهی به نام استادیومتر (Stadiometer) انجام می گردد.

قد بلندترین افراد جهان در کدام کشورها زندگی می نمایند؟

چندین عامل برای رشد قد وجود دارد. به عنوان نمونه، افراد یک جامعه که در شرایط زیست محیطی یکسانی زندگی می نمایند و نیز ژنتیکی که از پدر و مادر به ارث می برند، ممکن است موجب افزایش قد آن ها گردد. البته باید این نکته را هم به خاطر داشت که عواملی ژنتیکی و ترشح هورمون رشد ممکن است گاهاً به کوتولگی و یا بزرگ الجثه شدن ناهنجار در افراد منجر گردد. در مواردی هم رشد دیرهنگام بچه ها بنا به دلایلی نظیر سوء تغذیه، جنگ یا شرایط مالی نامناسب و فقر نیز مشاهده شده است. با در نظر داشتن تمامی نکات گفته شده، در ادامه نگاهی خواهیم داشت بر کشورهایی که میانه قد افرادش، بیشتر از دیگر مکان های دنیا است. تمامی این کشورها در اروپا هستند. میانه قدی که در این مقاله بدان اشاره شده، از اطلاعات آماری تمامی مردان و زنان یک جامعه جمع آوری شده است.

10. فنلاند (173.99 سانتی متر)

فنلاند با میانه قد 173.99 سانتی متر در میان تمامی شهروندان زن و مردش، در رتبه دهم لیست قدبلندترین کشورهای دنیا قرار می گیرد. مطالعاتی که در فنلاند اجرا شده، نشان می دهد ژنتیک در تمامی مراحل رشد افراد این کشور تأثیر داشته است. البته تغذیه و عوامل محیطی نیز در رشد قد بچه ها فنلاندی مؤثر بوده است. آموزش های صحیح نحوه شیر دادن به نوزادان در فنلاند نیز، به افزایش قدی مردمان این کشور یاری شایانی نموده است. تحقیقاتی که در زمینه تغذیه عمومی در فنلاند انجام می گردد، به طور جدی رابطه بین غذا و جلوگیری از بروز مسائل بهداشتی را زیر ذره بین قرار می دهد. انجام فعالیت های بدنی مانند ورزش و نیز رژیم غذایی سالم در لیست سیاست های داخلی مهم این کشور قرار گرفته است.

9. سوئد (173.99 سانتی متر)

میانه قد زنان و مردان سوئدی 173.99 سانتی متر است که این کشور را در رده نهم قدبلندترین ها قرار می دهد. مطالعاتی که در این زمینه اجرا شده، همبستگی و ارتباط مستقیم قد افراد این کشور و شرایط جسمانی بسیار خوب آن ها را نشان می دهد. تغذیه خوب در سوئد نیز آغاز خوبی برای افزایش قدی بچه ها این کشور است. رژیم غذایی جدیدی به وسیله یکی از سازمان ها بهداشتی سوئد برای مردم کشور تدوین شده که در آن استفاده کمتر از کربوهیدرات ها و مصرف بیشتر چربی ها توصیه شده است. این رژیم غذایی ممکن است در آینده به هنجاری مورد قبول در سوئد تبدیل گردد، چرا که برای شرایط آب و هوایی سرد این کشور نیز مناسب است.

8. صربستان (173.99 سانتی متر)

صربستان نیز با میانه قدی 173.99 سانتی متر در میان زنان و مردانش، یکی از قد بلندترین کشورهای دنیا محسوب می گردد. ترکیب ژن اسلاوی و مدیترانه ای، علت اصلی قدِ بلند و طبیعی مردمان صربستان است. یکی از عوامل قد بلند بودن صربستانی ها، نژاد آن ها است. مردم این کشور اغلب دارای سرهای پهن هستند که نژادی قد بلند تلقی می گردد. شاید علت دیگر بلند بودن قدن صرب ها، ورزش هایی است که از زمان کودکی تا بزرگسالی انجام داده اند. غذاهای صربستانی بسیار غنی از مواد لبنی و پروتئینی است. الگوی غذا خوردن مردم این کشور بدین صورت است که غذای خود را طی چند وعده و با میزان کمی می خورند، که خود از چاقی جلوگیری نموده و زمینه را برای افزایش قد فراهم می نماید.

7. لیتوانی (174.63 سانتی متر)

میانه قدی مردان و زنان اهل لیتوانی 174.63 سانتی متر است که این کشور را در رتبه هفتم لیست ما قرار داده است. سلامت عمومی مردم این کشور پس از اعلام استقلال و جدایی از شوروی، روز به روز در حال بهبود است. میانه قدی مردم لیتوانی از اوایل صده 1900 تا کنون، حداقل 17.78 سانتی متر افزایش یافته است. علت این افزایش قدی، شاید خوردن سیب زمینی و نان گندم سیاه مربوط به آن دوره باشد. البته مصرف گوشت قرمز و مرغ و نیز شرایط آب و هوایی خنک نیز در بلند شدن قد مردم این کشور بی تأثیر نیست.

6. آلمان (174.63 سانتی متر)

زنان و مردان آلمانی با میانه قدی 174.63 سانتی متر، رتبه ششم قد بلندترین کشورهای دنیا را از آن خود نموده اند. غذاهای خاص آلمانی همیشه زبانزد خاص و عام بوده است. خوراک مخصوصی که از گوشت و سوسیس در جشنواره های این کشور تهیه می گردد، علاقمندان زیادی به سمت خود جذب نموده است. آلمانی ها ضرب المثلی در زمینه غذا خوردن دارند که می گوید:

صبحانه را شاهانه بخور، نهار را مانند یک شاهزاده و شام را مثل یک مسکین.

غذاهای آلمانی معمولاً پر از پروتئین و نیز با میزان زیادی چربی و شکر همراه هستند. سیب زمینی و گندم در کنار گوشت و لبنیات، بخش اصلی غذاهای آلمانی را تشکیل می دهند. مردم آلمان بیش از هر کشور اروپایی دیگر، به استعمال دخانیات می پردازند اما مدرکی وجود ندارد که نشان دهد کشیدن سیگار از رشد قد آلمانی ها جلوگیری می نماید.

5. نروژ (175.26 سانتی متر)

میانه قد مردان و زنان نروژی 175.26 سانتی متر است که این کشور را در رده پنجم قد بلندترین کشورهای دنیا قرار داده است. در زمان های قدیم، وایکینگ هایی که در این ناحیه زندگی می کردند، قدبلندترین و بزرگ الجثه ترین انسان های روی زمین بودند. مردم نروژ نیز بلندی قامت خود را از اجدادشان به ارث برده اند. رژیم غذایی سرشار از پروتئین مردم نروژ از جمله دلایل اصلی رشد بسیار خوب آن ها از کودکی تا بزرگسالی به شمار می رود. نروژ به بالا بودن سطح رفاه زندگی و نیز داشتن دولتی کارآمد معروف است که عمده علت آن، عایدیهای حاصل از ذخایر نفتی کشور است.

4. دانمارک (175.9 سانتی متر)

عوامل ژنتیکی و زیست محیطی موجب رشد بسیار خوب مردم دانمارک شده است. مردان و زنان این کشور با میانه قدی 175.9 سانتی متر، در رتبه چهارم لیست جا خوش نموده اند. دانمارکی ها به داشتن چهره ای زیبا و اندامی متناسب معروف هستند. دانمارک از جمله ثروتمندترین کشورهای اروپا بوده و عایدی سرانه مردمش نیز در سطوح دنیای بسیار بالا تلقی می گردد. دولت دانمارک با ارائه خدمات رفاهی و اجتماعی خوب، همیشه آسایش مردمش را تضمین می نماید. همانطور که پیش تر بدان اشاره کردیم، عوامل ژنتیکی و نیز تغذیه مناسب در رشد فیزیکی مردم این کشور تأثیر بسزایی داشته است.

3. مونته نگرو (175.9 سانتی متر)

میانه قدی زنان و مردان اهل مونته گرو 175.9 سانتی متر است که این کشور را در رده سوم بلند قامتان دنیا قرار می دهد. مونته نگرو، کشوری در جنوب خاوری اروپا است و در کرانه دریای آدریاتیک قرار گرفته است. آب و هوای این مونته نگرو، کوهستانی و برای زندگی بسیار ایده آل است. بچه ها این کشور از تغذیه خوبی برخوردار هستند که خود، بلندی قد مردمش را توجیه می نماید. غذاهای مونته نگرو، معمولا با چاشنی غذاهای ایتالیایی، ترک و مجاری همراه است که تغذیه ای کامل محسوب می گردد. البته عمده علت قد بلندی مردم مونته نگرو را باید در عامل وراثت و ژنتیک جستجو کرد.

2. هلند (177 سانتی متر)

میانه قدی مردم هلند 177 سانتی متر است. این میانگین از بین تمامی زنان و مردان این کشور به دست آمده است. طبق گفته سازمان بهداشت دنیای، سطح بالای رفاه زندگی و تغذیه مناسبِ محتوی محصولات لبنی و نیز ماهیِ آب سرد موجب رشد قدی مردم هلند شده است. هلند از جمله معدود کشورهایی است که از افراد قد بلند حمایت و خواستار هر چه بیشتر شدن جمعیت قد بلندش است. نکته جالب توجه اینجا است که تمامی ساختمان های دولتی هلند دارای درب ورودی بلند و بزرگ هستند.

1. بوسنی و هرزگووین (177.8 سانتی متر)

میانه قدی مردم بوسنی و هرزگووین 177.8 سانتی متر است که این کشور در صدر بلند قامتان مردم دنیا قرار می دهد. ترکیب آب و هوای مدیترانه ا و شرایط جوی سرد شمالی موجب رشد قدی مردم بوسنی و هرزگووین شده است. غذای سبک و ادویه جات مصرفی نیز از دیگر عوامل افزایش قد مناسب مردم این کشور است. وجود غذاهایی نظیر گوشت گاو، گوشت بره، لبنیات و سبزیجات نیز در بهبود شرایط جسمانی مردم بوسنی و هرزگووین بی تأثیر نبوده است. به نظر می رسد، کشورهای ناحیه بالکان و کشورهای اروپای شمالی از شرایط و مزیت های یکسانی برای رشد بهره می برند.

منبع: کجارو / worldatlas.com
انتشار: 5 بهمن 1400 بروزرسانی: 5 بهمن 1400 گردآورنده: sh-shahbazi.ir شناسه مطلب: 1212

به "قد بلندترین افراد جهان در کدام کشورها زندگی می نمایند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قد بلندترین افراد جهان در کدام کشورها زندگی می نمایند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید