عکس تازه دوربین ناسا از دهانه تاریک ماه

به گزارش مجله شهبازی، جدیدترین دوربین ماه ناسا، عکسی را از لبه یک دهانه تاریک ثبت نموده است.

عکس تازه دوربین ناسا از دهانه تاریک ماه

به گزارش ایسنا به نقل از اسپیس، عکس منتشرشده از لبه یک دهانه در نزدیک قطب جنوبی ماه نشان می دهد که تازهترین دوربین ماه ناسا چگونه نور تازهی را به منطقه ها تاریک همسایه آسمانی ما می تاباند.

این عکس تازه که با دوربین موسوم به شدوکم (ShadowCam) گرفته شده است، بخشی از دهانه ماروین (Marvin crater) با قطر 4.6 کیلومتر را نشان می دهد که تنها 26 کیلومتر از قطب جنوبی ماه فاصله دارد.

دوربین فوق حساس شدوکم، برای تشخیص دادن نور بازتاب شده طراحی شده است. اگرچه منطقه های که با نور مستقیم خورشید روشن می شوند، برای این دستگاه اشباع شده به نظر می رسند، اما حساسیت شدوکم به این معناست که می تواند منطقه ها سایه دار دائمی با نور بسیار کم را نشان دهد.

گروه شدوکم نوشتند: این تصویر تازه، تفاوت هایی را در روشنایی درون و بیرون لبه دهانه ماروین نشان می دهد، زیرا آن ها با نور ضعیفی روشن می شوند که از کوه های اطراف پراکنده شده است. این به معنای ایجاد تفاوت های بزرگ در جهت روشنایی است که حتی در دهانه های نزدیک نیز وجود دارد.

دهانه ماروین به افتخار اورسولا ماروین (Ursula Marvin)، زمین شناس پیشگام نام گذاری شد. داخل دهانه در سایه دائمی است.

شدوکم روی فضاپیمای دانوری (Danuri) متعلق به مؤسسه تحقیقات هوا و فضای کره جنوبی (KARI) نصب شده است که در دسامبر 2022 به مدار ماه وارد شد. این دوربین بر اساس دوربین مدارگرد شناسایی ماه (LRO) ناسا ساخته شده که از سال 2009 فعالیت می نماید، اما 200 برابر حساس تر است.

شدوکم پیشتر به عنوان بخشی از مرحله راه اندازی خود، جزئیات بی سابقه ای را در خصوص دهانه شکلتون (Shackleton crater) فاش نموده بود.

به گفته ناسا، تصاویر واضح جمع آوری شده با شدوکم می توانند سرنخ هایی را در خصوص تکامل ماه و آب محبوس شده به شکل یخ در منطقه ها سایه دار ارائه دهند و حتی به انتخاب کردن مکان برای مأموریت های سرنشین دار آرتمیس (Artemis) یاری نمایند.

منبع: فرارو
انتشار: 2 فروردین 1402 بروزرسانی: 2 فروردین 1402 گردآورنده: sh-shahbazi.ir شناسه مطلب: 1499

به "عکس تازه دوربین ناسا از دهانه تاریک ماه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عکس تازه دوربین ناسا از دهانه تاریک ماه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید