آغاز کاوش در محوطه باستانی شمی پس از وقفه پنج ساله

به گزارش مجله شهبازی، ایلنا/ براساس آخرین خبرهای منتشر شده، آغاز کاوش در محوطه باستانی شمی پس از وقفه پنج ساله صورت می پذیرد.

آغاز کاوش در محوطه باستانی شمی پس از وقفه پنج ساله

مهدی فرجی (مدیر پایگاه ملی میراث فرهنگی آیاپیر ایذه) گفت: پس از پیدایش پیکره مفرغین از بزرگ زاده الیمایی در محوطه باستانی شمی و ورود سر مارک اورل اشتاین مجاری تبار به همراه همکار ایرانی خود بهمن کریمی در بیش از 80 سال پیش، کاوش درخوری در این محوطه به جز بازدیدهای موردی اسماعیل یغمایی و جعفر مهرکیان صورت نگرفت.

او ادامه داد: در سال 1391 خورشیدی، برای نخستین بار پس از انقلاب، هیأت کاوش منسجمی متشکل از باستان شناسان ایرانی و ایتالیایی براساس تفاهم نامه ای که به تأیید پژوهشگاه میراث فرهنگی رسید، وارد منطقه شدند و تا سال 1395 این همکاری ادامه داشت. سپس با اتمام تاریخ تفاهم نامه و ورود ویروس کرونا، شرایط بگونه ای پیش رفت که کاوش در منطقه شمی به مدت پنج سال تا به امروز به تأخیر افتاد.

مدیر پایگاه میراث فرهنگی آیاپیر اضافه نمود: تفاهم نامه نو میان پژوهشگاه و مؤسسه CST مرکز پژوهش های باستان شناسی تورینو ایتالیا و همکاری دانشگاه پلی تکنیک این شهر شرایط را برای شروع فصل تازه ای از کاوش های مشترک میان باستان شناسان ایتالیایی و ایرانی به منظور دستیابی به اطلاعات تکمیلی در محوطه باستانی شمی ایجاد کرد.

او با بیان اینکه کاوش های فصل نو سال 1400 بزودی به سرپرستی جعفر مهرکیان و ویتو مسینا از ایتالیا و با همکاری پایگاه میراث فرهنگی آیاپیر برای کسب اطلاعات تازه در محوطه باستانی شمی شروع خواهد شد، افزود: این کاوش ها در آینده نزدیک ممکن است زمینه را برای ایجاد نخستین پارک موزه باستان شناسی فراهم کند و باعث کارآفرینی و ایجاد اشتغال در زمینه های تخصصی و بخصوص رشد حوزه گردشگری در منطقه گردد.

فرجی اعلام کرد: امیدوار هستیم در این راستا با حمایت های استانداری خوزستان و نماینده مردم شهرستان های ایذه و باغملک در مجلس شورای اسلامی با قرار دادن ادامه کاوش های شمی در میان طرح های اشتغالزای شهرستان ایذه، شرایط بهتری برای توسعه یکی از محورهای مهم تاریخ ایران ایجاد گردد؛ شرایطی که امکان آن هست تا پس از تخت جمشید، این بار برای استان خوزستان ایجاد گردد و این محوطه باستانی در جریان اکتشافات تازه، خود را به تنهایی به عنوان نامزد ثبت در لیست جهانی یونسکو معرفی کند.

منبع: همگردی
انتشار: 19 آذر 1400 بروزرسانی: 19 آذر 1400 گردآورنده: sh-shahbazi.ir شناسه مطلب: 1161

به "آغاز کاوش در محوطه باستانی شمی پس از وقفه پنج ساله" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آغاز کاوش در محوطه باستانی شمی پس از وقفه پنج ساله"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید