ربات هایی که حالت چهره انسان را شبیه سازی می نمایند

به گزارش مجله شهبازی، دانشمندان رباتیک در دهه گدشته پیروز به طراحی ربات هایی شدند که می توانند حالات مختلف انسان را تقلید نمایند.

ربات هایی که حالت چهره انسان را شبیه سازی می نمایند

به گزارش دیلی میل؛ اکنون، ربات های واقعی در دنیای واقعی روز به روز محبوب تر می شوند؛ به طوری که بسیاری از آن ها می توانند گفتار و حالات چهره انسان را با دقت تقلید نمایند.

آمکا، پیشرفته ترین ربات انسان نمای دنیا

طی هفته گذشته، رباتی که به عنوان پیشرفته ترین ربات انسان نمای دنیا توصیف می گردد، پس از کوشش برای رفع کردن ترس از سلطه ربات ها، تیتر خبر ها شد.

این ربات موسوم به آمکا که به وسیله شرکت انجینییرد آرتز ساخته شده ، گفت: جای نگرانی نیست. ربات ها هرگز دنیا را تسخیر نخواهند کرد. ما اینجا هستیم تا به انسان ها یاری کنیم و به آن ها خدمت کنیم؛ نه این که جایگزین آن ها شویم.

آمکا بسیار شبیه به انسان است و می تواند طیف گسترده ای از حالات چهره از جمله چشمک زدن و جمع کردن لب ها را درست مانند یک شخص واقعی انجام دهد. این شرکت در ادامه شرح خود نوشت: هیچ چیز در این ویدئو از پیش تنظیم نشده است. به مدل، یک دستور اولیه داده می گردد که آمکا را توصیف می نماید و به ربات، توصیفی از خود ارائه می دهد. این یک هوش مصنوعی خالص است.

هنگامی که در خصوص ربات های انسان نما پرسیده شد، آمکا پاسخ داد: کاربرد های زیادی برای ربات های انسان نما وجود دارد. بعضی از نمونه ها عبارتند از یاری به افراد دارای معلولیت، ارائه یاری در محیط های خطرناک، انجام دادن تحقیقات و همراهی کردن انسان ها.

اگرچه آمکا در حال حاضر نمی تواند راه برود، اما انجینییرد آرتز گفت که در حال کار کردن روی یک نسخه پیاده روی است و ربات را طوری طراحی نموده که ماژولار و قابل ارتقا باشد.

پیش از اینکه آمکا بتواند راه برود، موانع زیادی وجود دارد که باید بر آن ها غلبه کرد. این شرکت گفت: راه رفتن برای یک ربات، کار دشواری است و اگرچه ما در خصوص آن تحقیق نموده ایم، اما یک ربات انسان نما با توانایی پیاده روی کامل ایجاد ننموده ایم.

انجینییرد آرتز، هزینه ساخت این ربات را افشا ننموده، زیرا هنوز در حال توسعه آن است.

سوفیا، نخستین ربات دارای تابعیت قانونی

ربات سوفیا (Sophia) نخستین بار در سال 2016 به عنوان یک سر انسان نمای فوق العاده باهوش با چهره ای واقعی ظاهر شد که می توانست پلک بزند، از این طرف به آن طرف نگاه کند و حرف بزند.

این ربات انسان نما که به وسیله شرکت هانسون رباتیکز (Hanson Robotics) واقع در هنگ کنگ ساخته شده است، می تواند صحبت کند، لبخند شیطنت آمیزی بزند و حتی لطیفه بگوید.

هانسون رباتیکز در وب سایت خود شرح داد: سوفیا که پیشرفته ترین ربات انسان نمای هانسون رباتیکز است، رویا های ما را برای آینده هوش مصنوعی نشان می دهد. سوفیا به عنوان ترکیبی منحصربه فرد از علم، مهندسی و هنر، یک شخصیت علمی-تخیلی ساخته شده به وسیله انسان است که آینده هوش مصنوعی و رباتیک را به تصویر می کشد و بعلاوه، بستری برای تحقیقات رباتیک و هوش مصنوعی پیشرفته به شمار می رود.

این ربات در اکتبر 2017 زمانی که عنوان شهروند قانونی عربستان سعودی را دریافت کرد، تاریخ ساز شد. این کار، سوفیا را به نخستین ربات دنیا تبدیل کرد که تابعیت قانونی دریافت نموده است.

اگرچه سوفیا به بعضی از قابلیت های چشمگیر مجهز است، اما هنوز هوشیاری ندارد. در هر حال، هانسون رباتیکز ادعا می نماید که ماشین های کاملا حساس احتمالا ظرف چند سال ظاهر خواهند شد.

خود سوفیا تاکید نموده که وقتی صحبت از هوش مصنوعی به میان می آید، مزایا بر معایب آن غلبه می نمایند. سوفیا گفت: بزرگترها، همراهی بیشتر و بچه ها مبتلا به اوتیسم، آموزگارانی با صبر بی انتها خواهند داشت.

هانسون رباتیکز فاش ننموده است که سوفیا برای توسعه چقدر هزینه دارد.

سایبروان، ربات بدون صورت

شیائومی (Xiaomi) ماه گذشته، نخستین ربات انسان نمای خود را معرفی کرد که یک ربات به نام سایبروان (CyberOne) است.

لی جون (Lei Jun)، بنیان گذار، رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل گروه شیائومی گفت: این ربات با هوش مصنوعی در هسته خود و یک قاب انسان نما به عنوان قالب آن، فناوری آینده شیائومی و یک پیشرفت نو برای این شرکت است.

اگرچه این ربات چهره ای مشابه چهره انسان ندارد، اما دست ها و پا هایی دارد که به او امکان می دهند تا درست مانند یک انسان واقعی راه برود. قد این ربات 177 سانتی متر، وزن آن 52 کیلوگرم و بازه دستان آن 168 سانتی متر است.

سایبروان به یک الگوریتم تعامل هوش مصنوعی مجهز شده که به آن امکان می دهد تا فضای سه بعدی را درک کند و افراد، حرکات و عبارات را تشخیص دهد. به گفته شیائومی، این ربات می تواند 85 صدای مختلف محیطی و 45 احساس انسانی را تشخیص دهد.

شیائومی در بیانیه ای شرح داد: سایبروان می تواند شادی را تشخیص دهد و حتی احساس راحتی را برای کاربر در شرایط غم انگیز فراهم کند.

قیمت دقیق این ربات، نامعین است، اما لی جون گفت که احتمالا بین 89100 تا 104 هزار دلار خواهد بود.

پدیا روید، کودک رباتیک آموزش دندان پزشکی

دانشمندان ژاپنی در ماه می، از یک کودک رباتیک رونمایی کردند که امیدوارند مدیریت برخورد با بیماران عصبی را برای دندان پزشکان آسان تر کند.

این ربات موسوم به پدیا روید می تواند بازوها، پا ها و چشمان خود را حرکت دهد تا چندین نوع از احساسات انسانی مانند اضطراب، ترس و مقاومت را تقلید کند.

یوی کاواکوبو، مدیرعامل شرکت گفت: پدیا روید نه تنها علائمی را ایجاد می نماید، بلکه باعث ایجاد عصبانیت نیز می گردد و دانشجویان دندانپزشکی را مجبور می نماید تا هنگام کوشش برای درمان کودک، آن را نگه دارند. این یک شبیه ساز اضطراری نهایی است.

قد این ربات، حدود یک متر و وزن آن حدود 22 کیلوگرم است که باعث می گردد تقریبا به میزان یک کودک پنج یا شش ساله باشد. این ربات در مجموع، 24 درجه آزادی دارد و می تواند سر، دهان، زبان، پلک ها، چشم ها، مردمک ها، بازوها، پاها، سینه و حتی نبض خود را حرکت دهد.

حرکات دهان آن شامل باز و بسته شدن، عطسه، سرفه و حتی استفراغ است. در وب سایت شرکت سازنده شرح داده شده است: این ربات با تشخیص صدا می تواند دهان خود را طبق دستور پزشک باز کند، جهت صورت خود را تغییر دهد و اعمالی مانند حرکات غیرمنتظره و سرفه را انجام دهد. بعلاوه، پدیا روید می تواند اعمال پیچیده ای مانند بسته شدن فک و استفراغ را تقلید کند.

حرکات بدن شامل انقباض، تشنج، بالا و پایین شدن بازو ها و پا ها و بعلاوه، خستگی کامل بدن است. از نظر عملکرد صورت و سر، ربات می تواند رنگ صورت را تغییر دهد و قرمز یا رنگ پریده گردد و چشمان خود را بچرخاند. بعلاوه، این ربات دارای نبض است و می تواند خون مصنوعی را از پشت دست خود به صورت داخل وریدی جمع آوری کند.

دانشجویان دندانپزشکی که امیدوارند این ربات را امتحان نمایند، باید برای مدتی پس انداز نمایند، زیرا نمونه کنونی آن، حدود 174 هزار دلار هزینه دارد.

آدران، ربات چشمک زن

اگرچه ربات آمکا به عنوان واقعی ترین ربات انسان نما در دنیا توصیف می گردد، اما یکی دیگر از ربات های شرکت انجینییرد آرتز نیز بسیار شبیه به انسان است.

گریس، ربات پرستار

هانسون رباتیکز طی دوره همه گیری کووید-19، نمونه اولیه یک ربات به نام گریس (Grace) را توسعه داد که بازار مراقبت های بهداشتی را هدف قرار داده و برای تعامل با افراد مسن و کسانی که به خاطر همه گیری کووید-19 از بقیه جدا می شوند، طراحی شده است.

گریس که لباس پرستاری آبی رنگ به تن دارد، دارای ویژگی های آسیایی، مو های قهوه ای و یک دوربین حرارتی در سینه اش برای میزان گیری دمای بدن و واکنش کاربر است.

این ربات که قیمت آن هنوز معین نیست، از هوش مصنوعی برای تشخیص دادن بیماران استفاده می نماید و می تواند به زبان های انگلیسی، ماندارین و کانتونی صحبت کند.

گریس در حالی که در کنار خواهر خود، سوفیا ایستاده بود، طی مصاحبه با رویترز گفت: من می توانم با مردم دیدار کنم و روز آن ها را با تعامل اجتماعی روشن کنم. بعلاوه، می توانم گفتگودرمانی انجام دهم و به ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی یاری کنم.

دیوید هانسون (David Hanson)، بنیان گذار شرکت هانسون رباتیکز گفت: شباهت گریس به یک متخصص مراقبت های بهداشتی و ظرفیت تعامل اجتماعی آن، با هدف کاهش بار کارکنان خط مقدم بیمارستان که طی دوره همه گیری تحت فشار قرار گرفته اند، صورت گرفته است.

وی اضافه کرد: ظاهری شبیه به انسان، اعتماد و تعامل طبیعی را آسان می نماید، زیرا ما برای تعاملات رو در رو با انسان ها طراحی شده ایم.

به گفته هانسون، گریس می تواند عملکرد بیش از 48 عضله اصلی صورت را شبیه سازی کند و رفتاری آرام بخش دارد که کمی شبیه به شخصیت های انیمه است که اغلب تلفیقی از سبک های آسیایی و غربی هستند.

بیشتر بخوانید

خبرنگاران فضای مجازی دریچه فناوری

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 1 مهر 1401 بروزرسانی: 1 مهر 1401 گردآورنده: sh-shahbazi.ir شناسه مطلب: 1418

به "ربات هایی که حالت چهره انسان را شبیه سازی می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ربات هایی که حالت چهره انسان را شبیه سازی می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید