تصفیه سه بعدی و الکتروشیمیایی منابع آبی با فناوری نانو

به گزارش مجله شهبازی، به گزارش خبرنگاران به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، حسنا قنبرلو فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح سنتز مالی نانوالکتروکاتالیست بر پایه گرافن نیتروژن دهی شده در جهت تصفیه سه بعدی و الکتروشیمیایی منابع آب گفت: تصفیه منابع آبی از گذشته تا به امروز توسط روشهای فیزیکی و شیمیایی مختلف صورت می گرفته که از جمله آنها می توان به روش های جذب، فیلتراسیون غشایی، حذف فوتوکاتالیستی، حذف بیولوژیکی و فرآیندهای الکتروشیمیایی اشاره نمود .

تصفیه سه بعدی و الکتروشیمیایی منابع آبی با فناوری نانو

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

وی اضافه کرد: آفت کش ها از جمله منابع عظیم ایجاد آلودگی در آبهای زیرزمینی هستند که به وسیله اقدامات انجام گرفته در صنایع کشاورزی موجب آلودگی بخش عظیمی از منابع آب آشامیدنی می شوند؛ چراکه این ترکیبات به محض تماس با خاک جذب آن شده و با نفوذ به لایه های زیرین زمین موجب ایجاد آلودگی در سفره های آبی زیرزمینی خواهند شد.

به گفته وی، این نوع از آلاینده ها تا به امروز مسائل زیادی را برای تصفیه آب در سرتاسر دنیا بوجود آورده اند. هرچند استفاده از آفت کش ها در عرصه دنیای طی دهه های اخیر به شدت محدود شده است با این وجود همچنان بعضی بقایای آفتکش ها و محصولات تغییر یافته آنها به منابع آب زیرزمینی نفوذ می نمایند.

وی با بیان اینکه مسئله آلایندگی آفت کش ها در کشورهای اروپایی جزو مهمترین مسائل در تصفیه آب آشامیدنی شهری به شمار می رود، بیان نمود: برای مثال در کشور دانمارک تمرکز اصلی برای حذف آلاینده ها بر روی سه ترکیب آفت کشی مهم از جمله 2 و 6- دی کلروبنزامید، 2- متیل 4 - کلروفنوکسی استیک اسید و مکوپروپ می باشد .

فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به کاتالیستی که طی انجام این پروژه تهیه شده است، بیان نمود: این کاتالیست، به دلیل دارا بودن نانوساختارهای کربنی نیتروژن دهی شده در ترکیب با ذرات آهن، فعالیت الکتروشیمیایی ذاتی بالایی درجهت تصفیه الکتروشیمیایی آب داشت؛ چراکه ساختارگرافن نیتروژن دهی موجب پیشرفت در فعالیت واکنش احیای اکسیژن شد و ذرات آهن از سوی دیگر موجب پیشبرد واکنش فنتون و افزایش فرآیندهای اکسیداسیون آلاینده ها شدند.

قنبرلو خاطر نشان کرد: پیچیده ترین بخش انجام کار، چگونگی انجام فرآیند سنتز کاتالیست با یک روش و ایده ای نوآورانه بود. با این حال پس از معین شدن روش کلی و پیشماده مورد نظر برای سنتز کاتالیست، شناسایی واسطه های ارگانیک فراوری شده در حین فرآیند تصفیه الکتروشیمیایی آب نیز یکی دیگر از پیچیدگی های کار حاضر بود. این مرحله یکی از مراحل مهم در بحث تصفیه منابع آبی خصوصاً آب آشامیدنی شهری بصورت الکتروشیمیایی به شمار می رود.

این محقق با اشاره به کاربرد نتیجه این تحقیق گفت: این الکتروکاتالیست قابل کاربرد در تمامی صنایع مرتبط با دستگاههای فراوری انرژی پایا و تجدیدپذیر، نظیر انواع باتریهای فلز-هوا، لیتیوم-یون، پیلهای سوختی و سیستمهای تصفیه الکتروشیمیایی آب هستند.

وی ادامه داد: این نوع از سیستم های تصفیه آب برای تصفیه پسابهای حاصل از کارخانه های لبنیاتی خصوصاً بصورت پایلوت پلنت نیز کاربردی هستند.

وی اضافه کرد: نوآوری این کار در زمینه استفاده از پیش ماده کم هزینه، روش ساده فراوری و ایجاد نانوساختارهای سه بعدی شبه تمشکی از گرافن نیتروژن دهی شده و نانوکریستال های اکسید آهن در ساختار کاتالیست محصول بود.

قنبرلو با بیان اینکه در بعضی کشورهای اروپایی و امریکایی در مقیاس کارخانه از این نوع فرایند تصفیه آب بهره می برند، ادامه داد: متاسفانه در کشور ما، این تکنولوژی حتی در مقیاس پایلوت هم استفاده نشده است. این درحالی است که این نوع از فرآیندهای تصفیه آب، جزو تکنولوژی های سبز و عاری از آلودگی برای محیط زیست می باشند.

وی با اشاره به مزیت های رقابتی طرح گفت: فرآیند تصفیه آب به روش الکتروشیمیایی از جمله روشهای سبز با مزیتهای فشردگی سیستم، عدم آلودگی ثانویه، کاربرد به صورت غیرمتمرکز و امکان کنترل فرآیند از راه دور است؛ استفاده از فرآیندهای سه بعدی معمولاً با اضافه شدن ذرات الکترودی بین الکترودهای اصلی آند و کاتد (در سیستم دوبعدی) به وجود می آیند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 26 مهر 1399 بروزرسانی: 26 مهر 1399 گردآورنده: sh-shahbazi.ir شناسه مطلب: 476

به "تصفیه سه بعدی و الکتروشیمیایی منابع آبی با فناوری نانو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصفیه سه بعدی و الکتروشیمیایی منابع آبی با فناوری نانو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید