با آبشار شلماش آشنا شوید

به گزارش مجله شهبازی، در 15 کیلومتری شهر سردشت در استان آذربایجان غربی به آبشار شلماش می رسیم که در کنار دره ای سبز قرار گرفته است. ترکیب رودخانه، آبشار، کوه و جنگل، تصویری دیدنی را پیش رویمان قرار می دهد و همه اینها انگیزه ای می گردد که در سفر به سردشت، یک روز را هم که شده در کنار این آبشار بگذرانیم.

با آبشار شلماش آشنا شوید

آبشار شلماش کجاست؟

سردشت یکی از شهرهای مرزی آذربایجان غربی است و در 241 کیلومتری ارومیه قرار گرفته. منطقه تفریحی که آبشار شلماش در قلب آن واقع شده است، 15 کیلومتر با نزدیک ترین شهر یعنی سردشت فاصله دارد و نزدیک منطقه سرسبز و جنگلی روستای شلماش است.

با جاهای تماشای ارومیه

شلماش به چه معنی ست؟

این منطقه، منطقه ای کردنشین است و در زبان کردی شلماش به معنی تخته سنگی بسیار بزرگ است که به نظر می رسد، در نتیجه ارتفاع این آبشار و سنگی بودن بافت منطقه رویش گذاشته شده.

چرا باید این آبشار را ببینیم؟

این آبشار که در دره واقع شده، یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری آذربایجان غربی است. شلماش، آبشاری سه طبقه است که درست پشت سر هم قرار گرفته اند. آب های خروشان آبشار اول روی آبشارهای بعدی می ریزد، آبشارهایی که هرکدام ارتفاع متفاوتی دارند.

آبشار اول نزدیک پارکینگ است، ولی برای تماشا دو آبشار بعدی باید مسافتی نسبتاً زیاد را پایین بروید و وارد دره ای عمیق شوید، اگرچه با ساخته شدن پله و حصارها، بالا و پایین رفتن از دره نسبت به سال های قبل، راحت تر و کم خطرتر شده است . این پله ها به حدی نزدیک هستند که آبشارها را از نزدیک ترین فاصله ممکن می بینید و حتی قطره های آب هم بهتان می پاشد ولی بهتر است از تکیه دادن به آنها خودداری کنید.

شما در جهت پارکینگ تا آبشار از بین درخت های بلوط، چنار، انار و گردو می گذرید و هوای خوش منطقه و گذشتن از زیر سایه درخت ها، حالتان را جا می آورد.

نزدیک به آبشار، مجموعه کوچک تفریحی ساخته شده است که پارکینگ و رستوران دارد و در تعطیلی ها چند غواص هم در محل حضور دارند،توصیه می کنیم تابلوی شنا ممنوع را جدی بگیرید و به تماشای این منظره تماشای و قطره های آبی که از دور به شما می پاشد، بسنده کنید، اگرچه وقتی چشمتان به آن حجم آب خروشان که بیافتاد خودتان از شنا در آن صرف نظر میکنید.

برترین زمان سفر

آبشار شلماش از شاخه های رودخانه زاب کوچک به شمار می رود و فصل بهار در پرآب ترین حالت خود قرار گرفته است. اما ابتدای بهار هنوز هوا سرد است ولی از اول خرداد تا اواسط پاییز می تواند موقع مناسبی برای سفر به این منطقه باشد .

چه وسایلی همراه ببریم؟

کفش مناسب، لباس اضافی، کلاه، عینک آفتابی و کرم ضدآفتاب همراه داشته باشید.

جاذبه های نزدیک آبشار

این آبشار تنها جاذبه گردشگری سردشت زیبا نیست. چشمه آب معدنی کانی گراوان در جاده سردشت مهاباد و 12 کیلومتری شمال شرقی سردشت واقع شده. آب چشمه کانی گراوان برای نوشیدن مناسب نیست، اما خاصیت فراوان درمانی دارد.

کجا اقامت کنیم؟

محوطه آبشار شلماش امکانات کمپینگ دارد. اما اگر اهل چادرزدن نیستید، می توانید در هتل های ارومیه اقامت کنید.

هتل آنا، هتل پارک، هتل جهانگردی ارومیه، هتل آریا و هتل ساحل از هتل های لوکس ارومیه هستند. قیمت رزرو این هتل های 4 و 5 ستاره از 179 هزار تا 990 هزار تومان است.

هتل ماه کیمیا، هتل ایران پارک، هتل آ پارتمان بهار 1 و 2 ستاره هستند. هتل های مقرون به صرفه ارومیه برای یک شب اقامت از 59 هزار تا 201 هزار تومان دریافت می نمایند.

کمی دورتر، می توانید در بانه اقامت کنید. قیمت رزرو هتل های بانه مانند هتل هاله و هتل آریان از 145 هزار تا 270 هزار تومان است. خوب است بدانید بانه و سردشت حدود یک و نیم ساعت باهم فاصله دارند.

راهنمای جامع سفر به بانه

جهت دسترسی

فاصله تهران تا سردشت حدود 10 ساعت و از ارومیه تا سردشت حدود 4 ساعت فاصله است. آبشار شلماش در 15 کیلومتری جنوب سردشت واقع شده است. از سردشت به طرف روستای مراغان و روستای شلماش راهی شوید. این جاده آسفالت و امن است و منظره زیبایی دارد.

تابلوی تفرجگاه آبشار شلماش را پیش از رسیدن به روستای شلماش خواهید دید. مسافتی که در پیش دارید20 دقیقه طول می کشد.

در ورودی آبشار با پارکینگ بزرگی روبه رو می شوید که سکو برای چادر زدن، سرویس بهداشتی و فروشگاه دارد. از محوطه پارکینگ تا نخستین آبشار تنها 20 متر فاصله دارید.

منبع: اسنپ تریپ
انتشار: 21 دی 1400 بروزرسانی: 21 دی 1400 گردآورنده: sh-shahbazi.ir شناسه مطلب: 1198

به "با آبشار شلماش آشنا شوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با آبشار شلماش آشنا شوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید