اینترنت پس از کرونا؛ تحولاتی در راه است

به گزارش مجله شهبازی، با وجود اینکه بسیاری از ما روزها است که خانه نشین شده ایم اما در زندگی مجازی خود روزهای نسبتاً پرکاری را می گذرانیم. بعد از مرور کردن تازه ترین اخبار مربوط به کرونا در فضای مجازی و تماشای تغییر سبک زندگی مردم در روزهای قرنطینه، احتمالاً به سراغ تماس تصویری با خانواده و دوستان خود می رویم که اتفاقاً آن ها هم در خانه حبس شده اند.

اینترنت پس از کرونا؛ تحولاتی در راه است

کرونا و آشتی دوباره با اینترنت

شاید روزهای آغاز خانه نشینی تصور این بود که با دوری کردن از دیگران واقعاً احساس دورافتادگی کنیم، اما شرایط جور دیگری پیش رفت. از همان روزهای اول تماس های تصویری هوادار پیدا کرد. مردم با استفاده از این فناوری روزانه با نزدیکان خود صحبت می نمایند و حتی دیدوبازدید نوروزی انجام دادند، کلاس های آنلاین با موضوعات مختلف مثل آموزش های عمومی یا ورزش انجام شد، کارشناسان و پزشکان آموزش ها و نکات مربوط به کرونا را با مردم به اشتراک گذاشتند و بعضی از پزشکان به سؤالات پزشکی به صورت آنلاین پاسخ دادند و حتی کلاس های دانشگاهی هم آنلاین برگزار گردید.

ممکن است در بین خرید مایحتاج روزانه پیغام های خود را در توییتر بخوانیم، در اینستاگرام دستور آشپزی رد و بدل کنیم، یا حتی آنلاین با یک غریبه بازی کنیم. شاید قبلاً هم این کارها را انجام می دادیم اما حالا زمان زیادی برای انجام دادن چندباره همه آن ها داریم.

شبکه های اجتماعی هم پیشرفت خوبی داشتند. بسیاری از آن ها کوشش کردند تا اخبار نادرست و شایعات را درباره ویروس کرونا را حذف نمایند. هرچند که تغییرات شبکه های اجتماعی و راه های ارتباطی سرعت زیادی نداشته اند، اما به زودی در بعضی کشورهای جهان مانند آمریکا شاهد تغییرات مختلفی در زمینه برقراری ارتباط از طریق شبکه های اجتماعی خواهیم بود.

کافی است تا نگاهی به آن چیزی که در ایتالیا در حال رویدادن است بیندازیم. عظیم ترها در شبکه های اجتماعی توصیه ها و مطالب مختلف را به اشتراک می گذارند و بچه ها هم با بازی های آنلاین سرگرم هستند. همچنین در ایتالیا تورهای رایگان بازدید از موزه های این کشور برقرار شده است. یا در چین با استفاده از برنامه TikTok مهمانی مجازی برگزار می نمایند و کاربران هم واقعاً قضیه را جدی گرفته اند. در آمریکا هم پدیده های جدیدی مثل کلاس یوگای مجازی، مراسم کلیسای مجازی یا حتی ناهار مجازی هم رواج پیدا نموده است. این ها تنها نمونه هایی از کارهای خلاقانه دیجیتال است که دقیقا در زمانی رایج شده اند که بیشتر از همواره به آن احتیاج پیدا نموده ایم.

زندگی آنلاین آنقدرها هم بد نیست

ساختن یک جهانی مجازی که جای یک جهانی واقعی را بگیرد ایده جدیدی نیست. این موضوع دهه ها است که در بسیاری از داستان های علمی-تخیلی جا خوش نموده است. اگر از ابزارهای مجازی به شیوه درست استفاده کنیم این جهانی مجازی می تواند بسیاری از این کمبودها را رفع کند. شرکت فعالانه در فرهنگ آنلاین خیلی بهتر از حضور منفعلانه است. کسانی که در شبکه های اجتماعی و گروه های مجازی پیغام می گذارند، در بحث ها شرکت می نمایند و با دیگران ارتباط می گیرند خیلی شادتر از کسانی هستند که صرفاً یک گوشه کمین می نمایند و پیغام ها و محتواها را رصد می نمایند. نباید فراموش کنید برای اینکه بتوانید در فضای مجازی بخشی از روابط اجتماعی از دست رفته را بازسازی کنید باید با دیگران تعامل داشته باشید.

داشتن تعامل در شبکه های اجتماعی ای که تعاملات خصوصی تر را ممکن می نمایند آرامبخش تر و مفیدتر از شبکه های عمومی ای است که پر از اخبار و اطلاعات تایید نشده با منابع ناشناس است. اخبار و اطلاعاتی که خیلی از اوقات ما را دچار سرسام می نمایند. پس اگر به دنبال تعامل با ثبات هستید فضاهای مجازی خصوصی تر را انتخاب کنید. تشکیل گروهِ همکاران، دوستان، فامیلی هم محلی ها و... می تواند راه مناسبی باشد.

در این زمینه بخوانید:

دورکاری و دردسرهایش؛ راهکار هایی برای مسائل کار در منزل

8 نکته برای استفاده ایمن بچه ها از اینترنت

راهی برای پیوند بیشتر؛ نه ابزاری برای فراوری نابرابری

در این میان هدف گفتن از مزایای شیوع یک ویروس همه گیر جهانی که جان بسیاری از مردم سراسر جهان را گرفته است، نیست. اما شاید تنها نقطه روشن این بحران استفاده از اینترنت باشد، همانطور که همواره آرزوی آن را داشته ایم: اینکه با دیگران ارتباطی مداوم داشته باشیم، اطلاعات و مسائل مختلف را با آن ها به اشتراک بگذاریم و با هم برای یک مشکل مشترک به راهکار برسیم. این چیزی است که شاید فقط آن را در آگهی های تلویزیون دیده باشیم.

در حقیقت ما در نوعی کناره گیری اجتماعی به سر می بریم. ویروس همراه با خود اپیدمی تنهایی و کناره جویی را هم آورده است. با وجود اینکه این کناره گیری اجتماعی برای بعضی گروه های جامعه مانند افراد مسن، ناتوان یا تنها به سختی می گذرد اما همه ما مجبوریم که درجاتی از آن را تجربه کنیم و تا زمانی که دوباره نتوانیم به صورت فیزیکی کنار هم جمع شویم، ناچاریم تا از مسیرهای مجازی برای حفظ روحیه خود استفاده کنیم.

حالا واقعیت مجازی راه فراری از جهان واقعی است، جهانی که دچار بحران شده. اما ابزارهای دیجیتال می توانند پیوندهای واقعی ما با جهان را تقویت هم بنمایند اگر به شیوه درستش استفاده شوند. ما در آستانه انواعی از رکود هستیم. رکود مالی واضح ترین پیغامد شیوع کرونا بود اما به رکود اجتماعی هم دچار هستیم. رکود اجتماعی حاصل تنهایی و انزوای ناشی از همه گیری ویروس است و با این اوصاف، تا زمانی که به خاطر همه گیری بیماری نتوانیم در جهانی فیزیکی با یکدیگر ارتباط برقرار کنیم راهی نداریم جز اینکه از جهانی مجازی استفاده کنیم.

به همین خاطر باید شکاف دیجیتال را جدی گرفت و از حق دسترسی همۀ افراد به فضای مجازی دفاع کرد از پیرها گرفته تا افراد کمتر بهره مند اگر بزودی به اینترنت دسترسی پیدا ننمایند احتمالاً دچار مسائل عدیده ای در تعاملات اجتماعی شوند. خیلی هم عجیب نیست اگر در کنار اقدامات نجات مالی و توزیع بسته های حمایتی شاهد شرایطی باشیم که توزیع رایگان دستگاه های دیجیتال بین افرادی باشیم که به ابزارهای دیجیتال دسترسی ندارند. چه بسا باید از چنین چیزی هم دفاع کرد چراکه در صورت تداوم این شرایط افرادی که دسترسی دیجیتال ندارند ناتوان تر از قبل خواهند شد.

منبع: نیویورک تایمز

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 14 دی 1399 بروزرسانی: 14 دی 1399 گردآورنده: sh-shahbazi.ir شناسه مطلب: 640

به "اینترنت پس از کرونا؛ تحولاتی در راه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اینترنت پس از کرونا؛ تحولاتی در راه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید