افغانستان، والی ارزگان: دستکم 80 درصد پرونده ها توسط طالبان رسیدگی می شود

به گزارش مجله شهبازی، والی ارزگان در جنوب افغانستان با اشاره به حضور طالبان در این ولایت اظهارداشت که دستکم 80 درصد پرونده های قضایی توسط طالبان رسیدگی می شود.

افغانستان، والی ارزگان: دستکم 80 درصد پرونده ها توسط طالبان رسیدگی می شود

به گزارش دفتر منطقه ای مجله شهبازی، اسدالله سعید والی ارزگان در جنوب افغانستان گفت که در 6 شهرستان این ولایت نهادهای قضایی حضور ندارند و کارمندان این نهادها نیز در مرکز این ولایت یا در ولایت به سر می برند.

وی تاکید کرد که دستکم 80 درصد پفراینده های قضایی در این ولایت از سوی طالبان بررسی و رسیدگی می شود.

سعید اظهارداشت که در شهرستان هایی که نهادهای قضایی حضور ندارند، مردم برای تامین عدالت نزد طالبان می فرایند.

والی ارزگان اضافه کرد: مسائل زیادی در این ولایت وجود دارد بنابراین دادستانی کل و مقامات امنیتی برای دسترسی مردم نهادی قضایی را در شهرستان های ارزگان فعال کنند.

از سوی دیگر، ریاست دادستانی ارزگان با پذیرفتن این مشکل گفت که هئیتی برای بررسی اوضاع امنیتی به این شهرستان ها اعزام شده است.

وحیدالدین ارغون معاون دادستانی ارزگان به طلوع نیوز گفته است که مشکل بزرگ ناامنی است و سبب می شود که عدالت بدرستی اجرا نشود.

پیش از این نیز با انتقاد از فساد در مراکز قضایی افغانستان، برخی منابع خبری از رونق دادگاههای طالبان بویژه در غرب این کشور خبر داده بودند.

مرکز خبرنگاری تحقیقی افغانستان موسوم به پیک در گزارشی نوشته بود که در 21 شهرستان در ولایت غربی افغانستان مردم به خدمات قضایی دسترسی ندارند.

این مرکز شرح داد که از هر 5 پفراینده قضایی در ولایت های فراه، هرات، غور و بادغیس 3 پفراینده آن از سوی طالبان حل و فصل می شود.

با این حال کارشناسان بر این باورند که فساد گسترده در سیستم قضایی افغانستان سبب می شود تا مردم به دادگاه های دولتی مراجعه نکنند و برای حل مسائل خود طالبان را واسطه قرار دهند.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 6 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sh-shahbazi.ir شناسه مطلب: 75

به "افغانستان، والی ارزگان: دستکم 80 درصد پرونده ها توسط طالبان رسیدگی می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افغانستان، والی ارزگان: دستکم 80 درصد پرونده ها توسط طالبان رسیدگی می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید