اضطراب: دوست یا دشمن؟

به گزارش مجله شهبازی، اضطراب و نگرانی چیزی نیست که بتوان به طور صد در صد در زندگی آن را حذف کرد و کنار گذاشت، اما اگر بتوان آن را شناخت، در برخورد با مواردی از این قبیل، بهتر می توان رفتار و تصمیم گیری ها را مدیریت کرد.

اضطراب: دوست یا دشمن؟

اضطراب می تواند به عنوان دوستِ انسان عمل کند

چکیده

اضطراب و نگرانی چیزی نیست که بتوان به طور صد در صد در زندگی آن را حذف کرد و کنار گذاشت، اما اگر بتوان آن را شناخت، در برخورد با مواردی از این قبیل، بهتر می توان رفتار و تصمیم گیری ها را مدیریت کرد. این مقاله می کوشد تا حدودی ما را با این مقوله آشنا کند و راه کار عملی برای مبارزه با اضطراب به ما آموزش دهد.

تعداد کلمات 900/ تخمین زمان مطالعه 5 دقیقه

نویسنده: دکتر تری تِمپینسکی

مترجم: میثم نریمان

مقدمه

ما همه تجربه هایی نظیر مضطرب بودن، نگران بودن و حتی ناامید بودن را تجربه کرده ایم. در حالی که این علائم می توانند قوی، شدید و ناتوان کننده شوند. خبر خوب این که اضطراب و نگرانی، قابل درمان است و سخت نیست. بگذارید توضیح بدهم:

هیچ کس دوست ندارد مضطرب شود. من اینجا هستم تا به شما یاری کنم که شما اضطراب و نگرانی تان را به عنوان یک دوست خوب که سعی دارد توجه شما را به یک منبع آشفتگی درونی جلب کند، بشناسید و ارزیابی کنید. به طور معمول، درمان اضطراب سخت و سخت نیست، زیرا این اضطراب و نگرانی، تنها یک علامت است. اکتشاف آن در طول مدت دوره روان درمانی، سرنخ هایی را به عنوان منبع مشکل نشان می دهد. هنگامی که این دلیل فهمیده شود و کار حل و فصل دلیل اصلی شروع شود، اضطراب به تدریج از بین می رود.اگر ما مشکل را فقط به عنوان یک تب تشخیص دهیم و تنها تب را درمان کنیم، خود را در معرض خطر نادیده گرفتن دلیل و دلیل تب قرار داده ایم؛ به این ترتیب فرایند بهبودی و سلامتی خود را طولانی کرده ایم. پس احساس اضطراب که بسیار شدید هستند، نشانه آن است که چیزی عمیقاً به ما آسیب می رساند.

اگر احساس اضطراب، وحشت و یا نگرانی نسبت به ناتوانی در تمرکز کردن و خوابیدن دارید و یا احساس می کنید که نمی توانید راحت با دیگران ارتباط متقابل برقرار کنید، لطفا خود را در آن چه که من آن را تشخیص اختلال اضطراب یا اختلال ترس می نامم، درگیر نکنید. تشخیص ها صرفاً ابزارهای حرفه ای برای سلامت روان هستند که برای توصیف مجموعه ای از علائم به کار می فرایند. نشانه های اضطراب، بسیار شبیه به تب هستند که ما می دانیم نشان می دهد که ما دچار یک نوع از عفونت شدیم.

اگر ما مشکل را فقط به عنوان یک تب تشخیص دهیم و تنها تب را درمان کنیم، خود را در معرض خطر نادیده گرفتن دلیل و دلیل تب قرار داده ایم؛ به این ترتیب فرایند بهبودی و سلامتی خود را طولانی کرده ایم. پس احساس اضطراب که بسیار شدید هستند، نشانه آن است که چیزی عمیقاً به ما آسیب می رساند. شاید شما تجربه احساس اضطراب در مورد چیزی را داشته باشید و همین طور متوجه شده باشید که چرا شما مضطرب بودید. در چنین شرایطی، شما احتمالا قادر بودید از خود در برابر این مشکل، شهامت نشان دهید و با آن رو به رو شوید؛ بنابراین صحبت کنید و چیزها را به گونه ای حل کنید تا بتوانید تعادل احساسی خود را دوباره برقرار کنید.

این چیزی است که وقتی مردم، خود را برای روان درمانی معرفی می کنند، سعی می کنیم انجام دهیم. با این حال، هنگامی که احساسات اضطراب دائماً، مکرراً و یا برای مدت طولانی نادیده گرفته می شوند، اغلب، آن ها جای خود را به صورت های شدید و مزمن اضطراب می دهند؛ مانند افرادی که با اضطراب مبارزه می کنند تا جایی که خودشان در مورد مضطرب شدن، تبدیل به شخص مضطرب می شوند که البته تنها باعث اضطراب بیشتر آن ها می شود! ساده به نظر می رسد، اما اگر شما با اضطراب مبارزه می کنید، می دانید واقعاً این طور نیست.

بیشتر بخوانید: چطور بر اضطراب چیره شویم؟

فکر ما با لایه های مختلف آگاهی از خودش، پیچیده و در هم تنیده است. در یک زنجیره تفاوت ها، ما در یک سو فکر، خودآگاهمان را داریم که شامل مواردی است که ما درست در این لحظه درباره آن فکر می کنیم و درسوی دیگر زنجیره تفاوت ها، ما فکر ناخودآگاه خود را داریم که شامل خاطراتی از احساسات و تجربیات است که نمی توانیم به یاد بیاوریم (به عنوان مثال متولد شدن). این خارق العاده و شگفت انگیز است! این که تمام تجربیات زندگی ما همراه با تمام احساسات ما در مورد آن ها در مغز ما ذخیره شده است.

جای تعجب نیست که احساس اضطراب یا ترس می کنیم، زیرا این یک فرآیند ساده و روشنی از رمزگشایی دلیل یا دلیل ها نیست. در یک دوره معمول روان درمانی، با توجه به نگرانی های ما، شروع به شناسایی تناقضاتی می کنیم که کلید حل مسائل و اختلافات ما هستند. برای مثال، اجازه بدهید بگوییم شما یکی از آن افرادی هستید اگر با اضطراب یا حملات ترس در حال مبارزه هستید، لطفا سعی کنید مفهوم اضطراب خود را، به عنوان دوست خود و نه به عنوان دشمن خود، مجسم کنید. به علائم خود، به عنوان یک منبعِ ارزشمند از اطلاعات که شامل پاسخ به این است که چرا شما در حال مبارزه هستید، فکر کنید. من فکر می کنم شما این یاری کار و یاری گر را پیدا خواهید کرد و پس از آن، حداقل، شما در برابر خودتان کاری نخواهید کرد!که بدون اضطراب هستید؛ البته تا آن زمانی که شروع به پیگیری کاری یا هدفی می کنید!(مثلا: رژیم کاهیش وزن، ملاقات با افراد، نزدیک شدن به دیگران) این گیج کننده است، درست است؟ اگر شما این چیزها را می خواهید، چرا از پیگیری کردن آن ها ناراحت هستید؟

شاید شما دارید شروع به تشخیص آن می کنید؛ به طرز عجیب و غریبی، احساس می کنید که باید منفعل باشید یا حتی با عمل خود در راه هایی که موجب خود تخریبی است قرار بگیرید. در نگاه اول به نظر نمی رسد که این، معنی داشته باشد! اما این نوع تضادها یا درگیری ها، همانطور که ما آن ها را دعوت می کنیم، دقیقا نوعی از چیزهایی است که اغلب اساس و زیربنای علائم اضطراب را تشکیل می دهند. در بهترین حالت، درمان به طور موثر، این تضادها را آشکار می کند و به مردم یاری می کند تا با آنچه که به آن ها آسیب می رساند، مقابله کنند. هنگامی که این اتفاق می افتد، علائم اضطراب به طور طبیعی پس از آن فروکش می کند.

بنابراین اگر با اضطراب یا حملات ترس در حال مبارزه هستید، لطفا سعی کنید مفهوم اضطراب خود را، به عنوان دوست خود و نه به عنوان دشمن خود، مجسم کنید. به علائم خود، به عنوان یک منبعِ ارزشمند از اطلاعات که شامل پاسخ به این است که چرا شما در حال مبارزه هستید، فکر کنید. من فکر می کنم شما این یاری کار و یاری گر را پیدا خواهید کرد و پس از آن، حداقل، شما در برابر خودتان کاری نخواهید کرد!

برگرفته از سایت: Psychology.com

منبع: راسخون
انتشار: 11 آبان 1400 بروزرسانی: 11 آبان 1400 گردآورنده: sh-shahbazi.ir شناسه مطلب: 1121

به "اضطراب: دوست یا دشمن؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اضطراب: دوست یا دشمن؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید