اشرف غنی در راس هیاتی بلندپایه رهسپار آمریکا شد

به گزارش مجله شهبازی، اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان، در راس هیئتی بلندپایه از این کشور برای دیدار و مذاکره با جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، راهی آمریکا شد.

اشرف غنی در راس هیاتی بلندپایه رهسپار آمریکا شد

به نقل از ایندیپندنت، این نخستین دیدار رودرروی روسای جمهور افغانستان و آمریکا از زمان پیروزی جو بایدن است و در شرایطی انجام می شود که تنها یک ماه به خروج کامل نظامیان آمریکایی از افغانستان به جای مانده است.

کاخریاست جمهوری افغانستان با صدور بیانیه ای گفت: رئیس جمهور کشور در جریان این سفر با جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا، اعضای کنگره و سنا، مقام های عالی رتبه دولتی و شخصیت های تاثیرگذار آن کشور جداگانه دیدار خواهد کرد و با آنان در مورد فصل نو روابط میان دو کشور، تقویت هرچه بیشتر مناسبات دیپلماتیک، تامین اقتصادی، تجهیز و حمایت از نیروهای امنیتی و دفاعی، همکاری آمریکا با بخش های اقتصادی و توسعه ای افغانستان و مبارزه مشترک با تروریسم بحث و تبادل نظر خواهد کرد.

آمریکا خروج نظامیانش از افغانستان بعد از 20 سال جنگ را به معنای ترک این کشور نمی داند و به حمایت پایدار سیاسی، اقتصادی و دیپلماتیک از افغانستان متعهد است.

این سفر در حالی انجام می شود که گروه طالبان با آگاهی از خروج کامل نظامیان آمریکایی و تبلیغات گسترده، حملات شدیدی را علیه نیروهای افغان در شهرستان ها شروع کرده و تا دروازه برخی شهرهای بزرگ این کشور هم رسیده اند. آنان بر طبل این نگرانی می کوبند که خروج نظامیان بین المللی به معنای ترک افغانستان است و راه بازگشت طالبان به قدرت را باز کرده است.

رئیس جمهور افغانستان از سفر به آمریکا استفاده خواهد کرد تا ثابت کند این روایت طالبان نادرست است و به تقویت روحیه ملی کمک کند.

آمریکا که معتقد است راه چاره مسئله افغانستان جنگ نیست، بر گفت وگوهای صلح بین طالبان و دولت و تقسیم قدرت تاکید خواهد کرد.

طارق فرهادی، مشاور پیشین ریاست جمهوری افغانستان می گوید: در کاخ سفید به هیئت افغانستان گفته خواهد شد که شما باید با طالبان مصالحه کنید و به زودی هم مصالحه کنید و آمریکا به شما کمک اقتصادی، دیپلماتیک و بشردوستانه خواهد کرد. رئیس جمهور و همراهانش در بیرون کاخ سفید شاید دیدارهای دیگری با اعضای کنگره داشته باشند تا آن ها را به این نتیجه برسانند که طالبان مردمی خشن اند که همه می دانند.

او می افزاید: اما تصمیم رسمی آمریکا این است که از افغانستان خارج شود. همچنین تصمیم رسمی آمریکا از ماه فوریه 2020 این است که افغان ها باید میان هم مصالحه کنند. این تصمیمی است که همسایه های افغانستان هم پذیرفته اند که دیگر چاره ای جز این نیست که افغان ها با هم صلح کنند و واشنگتن این تصمیم را دوباره در کاخ سفید به رهبران افغانستان اعلام خواهد کرد.

در این سفر امرالله صالح، معاون اول ریاست جمهوری، عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی آشتی ملی، محمد حنیف اتمر، وزیر امور خارجه، حمدالله محب، مشاور امنیت ملی، وحید عمر، رئیس اداره ارتباطات عامه و راهبردی ریاست جمهوری، عبدالمتین بیگ، حبیبه سرابی و فاطمه گیلانی، اعضای تیم مذاکره کننده دولت افغانستان و شهرزاد اکبر، رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، اشرف غنی را همراهی می کنند.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 31 تیر 1400 بروزرسانی: 31 تیر 1400 گردآورنده: sh-shahbazi.ir شناسه مطلب: 997

به "اشرف غنی در راس هیاتی بلندپایه رهسپار آمریکا شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اشرف غنی در راس هیاتی بلندپایه رهسپار آمریکا شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید