آموزش مجازی و تجربه پیروز

به گزارش مجله شهبازی، در یک سال گذشته تجربه جدیدی را در امر آموزش مجازی دانشگاه ها آزمایش کردیم. در این مدل آموزشی استادان دانشگاه بسرعت خودشان را تجهیز کردند و سعی کردند دروس را به صورت اسلاید و با استفاده از امکانات مجازی ارائه دهند.

آموزش مجازی و تجربه پیروز

از نظرم این نقطه قوت بسیار خوبی برای آموزش عالی کشور بود. در کنار این موضوع باید به فعالیت دانشگاه ها اشاره نمود که رؤسای دانشگاه ها به سمت تجهیز زیرساخت های فناوری خود رفتند تا بتوانند با پهنای باند بهتر این سرویس را به دانشجویانشان ارائه دهند. استادان از بسترهای مختلفی برای بحث آموزش استفاده کردند تا دروس به بهترین نحو ارائه گردد. در سوی دیگر اما دانشجویان بودند. آنها سعی کردند با امکاناتی که دارند از این فرصت استفاده نمایند بالاخره برای دریافت آموزش مجازی یک سری امکانات ضروری است. دانشجویان حداقل باید یک موبایل هوشمند داشته باشند. همچنین اینترنت با اطمینان مناسب هم لازمه کار دانشجویان بود. این موارد تقریباً وجود داشت. البته ممکن است در نقاطی از کشور بویژه نقاط دور افتاده بخشی از دانشجویان در ارتباط با این امکانات با کمبودهایی روبرو باشند که باید مسائل آنها را در نظر گرفت اما در مجموع سیستم آموزش عالی در این تجربه در بخش آموزش پیروز بوده است.

با این همه در بخش هایی هم با مشکل روبه رو شدیم. در بخش آزمایش های عملی بویژه در رشته های فنی و مهندسی بخشی را توانستیم به صورت مجازی طراحی کنیم و دانشجویان از سیستم های فنی و بصری استفاده کردند اما در بخشی هم پیروز نبودیم. مثلاً کارگاه تراشکاری یا ماشین های الکترونیکی را نمی توانید به صورت مجازی برگزار کنید. البته دانشگاه ها سعی کردند تا در یک فرصت یک ماهه تابستان این کلاس ها را برگزار نمایند. بعضی از دانشگاه ها هم در این باره پیروز بودند اما عده ای هم پیروز نبودند.البته در همین نیم سالی که قرار است برگزار گردد ما در بحث آزمایشگاه ها و کارگاه های عملی بویژه در رشته های فنی و مهندسی و تخصصی هنوز با معضلاتی روبرو هستیم و باید این کارگاه ها به صورت حضوری ارائه گردد. البته باید تأکید کنم که شرایط کشور قرمز بود و این امکان ما داده نشد که کلاس ها حضوری باشد. امیدواریم در ترم آینده شرایط کشور آبی گردد.

با این همه زیرساخت های لازم برای آموزش مجازی در حد لازم در کشور وجود دارد و هم اکنون ما توانسته ایم از این زیرساخت ها استفاده کنیم و کلاس ها را برگزار کنیم اما اگر پهنای باند بیشتر باشد و اگر بتوانیم زمانی که در حال تدریس هستیم تصویر دانشجویان را داخل کلاس داشته باشیم و البته زمانی که در حال امتحان هستیم تصویر تک تک دانشجویان را هم داشته باشیم برای ما بهتر است و این کار هم یک پهنای باند اینترنتی خوب می خواهد. با این همه، شرایط کرونا بعضاً دستاوردهایی خوبی هم برای ما داشته است و ما متوجه شدیم که می توانیم از آموزش مجازی هم استفاده کنیم بویژه در این شرایط که در گیر آلودگی هوا و ترافیک هستیم اگر بتوانیم جلسات دانشگاه ها را مجازی برگزار کنیم یاری بسیاری به ترافیک و آلودگی هوا می نماید. این همه جلسه در داشگاه برگزار می گردد بخصوص جلسان دفاع ها می تواند آنلاین برگزار گردد. با این حال آموزش مجازی یک تجربه بود که آموزش عالی با این نوع آموزش هم آشنا شد و در آینده هم که از این ویروس خلاص شدیم می توانیم در نظام آموزش عالی از امکانات مجازی برای بهبود کیفی آموزش استفاده بهتری کنیم.

*استاد تمام دانشگاه

منبع: ایران

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 26 اسفند 1399 بروزرسانی: 26 اسفند 1399 گردآورنده: sh-shahbazi.ir شناسه مطلب: 776

به "آموزش مجازی و تجربه پیروز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آموزش مجازی و تجربه پیروز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید