3 استان زندانی مهریه ندارند ، چه تعداد بدهکار مهریه در زندان ها داریم؟

به گزارش مجله شهبازی، مدیرعامل ستاد دیه کشور با انتقاد از احکام صادره در برخی شعب دادگاه های خانواده گفت: با وجود پیگیری های رئیس دستگاه قضا و تلاش های اجرا شده، اکنون 962 بدهکار مهریه در زندان های کشور تحمل حبس می کنند.

3 استان زندانی مهریه ندارند ، چه تعداد بدهکار مهریه در زندان ها داریم؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، اسدالله جولایی افزود: اکنون از مجموع 5 هزار و 973 زندانی مالی ناشی از جرایم غیرعمد در کشور، بدهکاران مهریه با تعداد 962 محکوم حدود 16 درصد آمار را به خود اختصاص داده اند.

وی افزود: استان فارس با میزبانی از 104 محبوس در صدر فهرست زندانیان مهریه قرار گرفته و در ادامه استان های تهران با 98 محکوم و اصفهان با 97 بدهکار در شمار پرجمعیت ترین استان ها به شمار می آیند.

مدیرعامل ستاد دیه کشور با تقدیر از اقدامات ارزنده برخی از استان ها در توجه به بخشنامه ارسالی از سوی رئیس قوه قضاییه اظهارداشت: در این اقدام که با هدف کاهش حداکثری زندانیان و پیشگیری جدی از ورود بدهکاران صداق به زندان ها انجام گرفته، مسئولان قضایی استان های ایلام، مرکزی و قم که همواره توصیه های اعم مراجع عظام تقلید مبنی بر عدم توجیه حبس در قبال بدهکاران غیربزهکار را سرلوحه اقدامات خود قرار داده اند، جمعیت زندانیان مهریه را به صفر رسانده اند.

جولایی افزود: به همین دلیل، چهارمحال و بختیاری فقط یک زندانی مهریه و استان های سمنان و اردبیل نیز دو بدهکار ناشی از تعهدات مهریه دارند.

مدیرعامل ستاد دیه کشور با اشاره به موجودی زندانیان جرایم غیرعمد افزود: به برکت مساعدت هموطنان عزیز به ویژه مشارکت چشمگیر در گلریزان های مجازی ماه رمضان، جمعیت زندانیان از 12 هزار و 576 نفر در اسفند سال گذشته به پنج هزار و 973 مدیون مالی و بدهکار دیه کاهش یافته است.

جولایی با تشریح شرایط زندانیان جرایم غیرعمد در کشور گفت: از تعداد مدیون مالی و بدهکار دیه که در زندان به سر می برند، 185 نفر از این افراد بابت ناتوانی در تامین دیات ناشی از حوادث کارگاهی یا سوانح رانندگی گرفتار بند شده و بقیه که جمعیتی مشتمل بر پنج هزار و 788 زندانی هستند به علت صدور چک، تعهد مهریه یا عجز در پرداخت نفقه در بند حضور دارند.

وی گفت: در کاهش زندانیان غیرعمد به نصف جمعیت موجود نباید از حمایت های دستگاه قضا و عنایت ویژه روسای دادگستری استان ها در اعطای مرخصی ایام کرونا و تمدید آن در قبال بدهکاران غیربزهکار نیز غافل بود. در سایه همین همکاری و به نوعی استمهال در راستای رفع موانع احتمالی یا رقم محکوم به به حداقل ممکن رسید یا از ورود دوباره بسیاری از افراد به حبس پیشگیری شد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 11 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sh-shahbazi.ir شناسه مطلب: 383

به "3 استان زندانی مهریه ندارند ، چه تعداد بدهکار مهریه در زندان ها داریم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "3 استان زندانی مهریه ندارند ، چه تعداد بدهکار مهریه در زندان ها داریم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید