راهنمای انواع زیره کفش؛ هر زیره کفش چه ویژگی ها و کاربردهایی دارد؟

به گزارش مجله شهبازی، وقتی صحبت از کفش های باکیفیت می گردد، نقش انواع زیره کفش اهمیت می یابد. زیره های کفش تنها از چرم یا لاستیک ساخته نمی شوند. این اجزای اصلی کفش انواع مختلفی دارند که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند. در این مقاله، راهنما انواع زیره کفش برای مردان و زنان را می خوانید.

راهنمای انواع زیره کفش؛ هر زیره کفش چه ویژگی ها و کاربردهایی دارد؟

انواع زیره کفش مردانه

انواع زیره کفش مردانه مطابق با ویژگی های این کفش و شرایط آن طراحی و ساخته می شوند. این زیره ها ممکن است برای انواع کفش های طبی، اسپرت و سایر مدل های کفش ساخته شوند.

زیره کفش چوبی

یکی از مواد منحصربه فردتری که برای طراحی و ساخت زیره کفش به کار می رود، چوب است. شاید زیره های چوبی در مقایسه با سایر انواع زیره های کفش تازگی داشته باشد اما در گذشته، به ویژه دهه 1600 میلادی، بسیار محبوب بودند. در آن موقع، چوب به دلیل دوام بالایی که دارد، محبوب ترین گزینه برای کفش های پاشنه بلند محسوب می شد. در سراسر دنیا، کفش هایی مانند گتای ژاپنی و کلمپن هلندی زیره چوبی دارند که می توانید آن ها در لباس های ملی این کشورها فورا تشخیص دهید.

محبوبیت زیره کفش چوبی از گذشته تا به امروز دلایل فراوانی دارد. یکی از این دلایل قابلیت جذب قابل توجه این ماده است. چوب به طور طبیعی عرق پا و رطوبت محیط را جذب می نماید. این بدان معنا است که پاهای شما خشک می مانند و کفش هایتان بوی بهتری می دهند. قابلیت جذب زیره کفش به این معنا هم هست که آب باران را بیشتر جذب می نمایند. بنابراین، کفش شما کمتر خیس می گردد. این نوع زیره چسبندگی بسیار خوبی روی سطوح به ویژه سطوح نرم و صاف ایجاد می نمایند. چوب به عنوان ماده ای با قابلیت جذب بالا، در مقایسه با سایر مواد طبیعی مانند چرم قابلیت تنفس بیشتری دارد.

به همان میزان که چوب ماده ای دوست داشتنی برای انواع زیره کفش است، اینکه همه کفش ها زیره های چوبی ندارند، دلیل بسیار خوبی دارد و آن انعطاف پذیری پایین این ماده است. چوب را به انعطاف پذیری و سازگاری با اشکال مختلف پا نمی شناسند. اگر زیره های چوبی کفش شما از ابتدا کاملا مناسب پاهایتان نباشند، هرگز نمی شوند. این زیره ها پاهای شما را کم کم به شکل کفش درمی آورند.

زیره کفش لاستیکی

زیره بعدی که یکی از محبوب ترین انواع زیره کفش در دنیا است. زیره های کفش های مختلفی از این جنس هستند که مهم ترین آن ها عبارت اند از:

  • انواع زیره کفش بچه گانه؛
  • انواع زیره کفش ورزشی؛
  • انواع زیره کفش کوهنوردی و پیاده روی؛
  • انواع بوت.

این نوع کفش ها با استفاده از زیره لاستیکی و اشکال متعدد آن به کفش هایی راحت تبدیل می شوند. لاستیک سطح بسیار قابل کنترلی دارد و به جلوگیری از زمین خوردن و هماهنگی گام های شما با زمین های مختلف یاری می نماید. زیره های لاستیکی برای کفش هایی مانند کفش های ورزشی یا کفش های بچه ها که برای فعالیت بسیار ساخته شده اند و کفش هایی که برای موقعیت ها یا افراد کم تحرک هستند، مناسب اند و از هر نوع کفشی در برابر رطوبت محافظت می نمایند. به علاوه، زیره های لاستیکی بسیار بادوام هستند و برای راه رفتن روی سطوح سخت مانند بتن یا آسفالت هم کاربرد دارند.

بااین حال، لاستیک چندان قابل تنفس نیست. به همین خاطر، وقتی از این ماده برای فراوری زیره کفش استفاده می گردد، می توان با رویه های قابل تنفس مانند مش قابلیت تنفس کفش را متعادل کرد. پس اگر کفشی با زیره لاستیکی انتخاب می کنید، توجه داشته باشید که رویه آن قابل تنفس باشد.

یک زیره کاملا لاستیکی ظاهری درشت و غیررسمی دارد که باعث می گردد در کفش های غیررسمی بیشتر کاربرد داشته باشد. به عنوان مثال، انواع زیره کفش اسپرت معمولا از این جنس هستند. کشش لاستیکی این زیره باعث می گردد که این مدل کفش راحت باشد و برای کارهایی مانند پیاده روی به کار رود. در عین حال، ظاهر این زیره شیک تر از سایر انواع زیره کفش است و برای کسانی که در پی یک کفش با زیره ای غیررسمی، زیبا و راحت هستند، برترین گزینه است. لاستیک با مزایای غیرقابل انکار خود، قطعا برای مدتی طولانی یک انتخاب محبوب در سراسر دنیا باقی خواهد ماند.

زیره کفش کرپ

کرپ و لاستیک را نمی توان از نظر فنی دو ماده جداگانه در نظر گرفت. کرپ نوعی از لاستیک طبیعی است که با بیرون کشیدن لاتکس مایع از گیاه لاستیک طبیعی یا کائوچو درست می گردد. کرپ را می توانید از رنگ زرد مایل به قهوه ای و ظاهری چروکیده و ترک خورده تشخیص بدهید. زیره های ساخته شده از جنس کرپ در کفش های رسمی مردانه و زنانه به کار نمی رود اما در فراوری کفش ها و بوت های غیررسمی اغلب از آن استفاده می نمایند.

فواید کرپ کاملا برعکس لاستیک است. انواع زیره کفش کرپ وزن نسبتا سبکی دارند و انعطاف پذیری و راحتی آن ها باعث شده که از زیره های لاستیکی محبوب تر باشند. با وجود این، زیره های کرپ رنگ روشنی دارند. بنابراین، در شرایط مختلف به ویژه جاهای مرطوب یا گل آلود به سرعت کثیف می شوند. به همین خاطر، کسانی که می خواهند کفش آن ها همواره تمیز باشد، از زیره کرپ دوری می نمایند. شکل این زیره تمیز کردن آن به طور کامل را سخت می سازد.

علاوه براین، کرپ به میزان سایر انواع لاستیک در برابر لغزش مقاوم نیست. با اینکه زیره های کرپ راحت هستند، اما نمی توانند از قوس پا به خوبی پشتیبانی نمایند. همین مسئله نیز سبب شده که کفش با زیره کرپ برای راه رفتن طولانی مدت مناسب نباشد یا مسائل مربوط به پا را تشدید کند.

انواع زیره کفش کرپ ویژگی های مثبت و منفی بسیاری دارند اما در نهایت، همه چیز به کسی بستگی دارد که این کفش را می پوشد. او باید تصمیم بگیرد که از کفشی با این نوع زیره در چه موقعیت هایی استفاده کند.

زیره کفش فوم

فوم انواع مختلفی دارد و ساختار هر یک از آن ها فرق دارد. به طور کلی، فوم از پر کردن ترکیبات لاستیکی درست شده از پلاستیک با هوا فراوری می گردد. در نتیجه، ماده ای متراکم، بسیار مقاوم و انعطاف پذیر است. فوم در مقایسه با سایر انواع زیره کفش راحت تر قالب گیری می گردد. همین ویژگی هم باعث شده که زیره های ساخته شده از فوم برای بسیاری از طرح های آوانگارد انتخاب مناسبی باشند. البته، انتخاب فوم برای زیره کفش دلایل علمی فراوانی نیز دارد.

فوم به کار رفته در زیره های کفش ضربه ها را دفع می نمایند و برای فراوری کفش های پیاده روی، کتانی و انواع زیره کفش طبی مناسب هستند. مموری فوم نامی است که برای چندین نوع زیره فوم به کار می رود. این زیره ها می توانند از قوس پا بهتر پشتیبانی نمایند چون معمولا بسته به احتیاجهای صاحب کفش قالب گیری می شوند. انواع زیره کفش طبی برای کسانی که فعالیت بسیاری دارند، عالی هستند. فعالیت آن ها هم ممکن است فعالیت های ورزشی مانند دو و میدانی باشد یا فعالیت های ساده تری مانند ایستادن های طولانی مدت برای کار. تمیز کردن فوم نیز در مقایسه با سایر انواع زیره کفش ساده تر است.

البته، برای آشنایی و داشتن راهنمای با انواع زیره کفش درست شده از فوم باید معایب آن را هم دانست. فوم ماده ای است که گرما و عرق را در خود نگه می دارد. اگر فردی کم تحرک هستید یا کفشی برای گرمای بیشتر در زمستان می خواهید، زیره فوم برترین زیره ای است که باید موقع انتخاب کفش در نظر بگیرید. این نوع زیره برای افرادی که تحرک بیشتری دارند چندان مناسب نیست.

انواع زیره کفش چرم

چرم به دلایل فراوانی یک انتخاب کلاسیک برای اجزای مختلف کفش از جمله زیره آن است. چرم براق شیک به نظر می رسد و برای آقایان شیک پوش برترین گزینه است. این ماده معمولا در ساخت کفش های مجلسی مانند آکسفورد و لوفر به کار می رود. اگر از چرم به خوبی مراقبت گردد، می تواند برای چندین سال دوام بیاورد.

نگهداری مناسب از کفش هایی که زیره چرمی دارند، باعث می گردد که این کفش ها همواره درخشندگی خود را حفظ نمایند. آب و هوای مرطوب یا نمکی که در زمستان برای یخ زدایی روی جاده ها و پیاده روها پاشیده می گردد دشمن زیره کفش چرمی است. چرم در ابتدا حالت نرم و انعطاف پذیری دارد اما هر چه سن آن بیشتر گردد، سفت و سخت تر می گردد. در نتیجه، طول عمر آن کاهش می یابد یا کفش چرمی برایتان ناراحت نماینده تر خواهد شد. خوشبختانه، با مراقبت مناسب از چرم و استفاده از لوازم جانبی کفش برای آب و هوای مرطوب بسیاری از مسائل مانند این را رفع می نماید.

با وجود مزایای زیره چرمی، این نوع زیره کفش اغلب به میزان سایر انواع زیره کفش محبوب نیست. حتی در شرایط عادی هم ممکن است زیره چرمی کمی لیز باشد، چه برسد به روزهایی که زمین از همواره لغزنده تر است. به همین خاطر، معمولا برای ساخت کفش های زمستانی یا کفش هایی که قرار است برای مدتی طولانی پوشیده شوند، زیره چرمی به کار نمی برند. بااین حال، جذابیت و درخشندگی زیره های چرمی سبب شده که تا امروز این زیره ها جزو محبوب ترین زیره های کفش هواداران مد و فشن باشند.

انواع زیره کفش زنانه

کفش های روزمره زنانه معمولا از نظر جنس زیره کفش با کفش های مردانه تفاوت چندانی ندارند. کفش های ورزشی، پیاده روی یا اسپرت زنانه زیره هایی مانند زیره های کفش مردانه دارند اما زیره های کفش مجلسی زنانه اغلب کمی متفاوت هستند. این کفش ها ممکن است زیره های مختلفی داشته باشند اما زیره های مثلثی شکل گوه ای و زیره های چوب پنبه ای بیش از سایر انواع زیره کفش برای ساخت کفش های زنانه به کار می روند.

زیره های گوه ای

برای درست کردن کفش های زنانه معمولا از زیره های گوه ای که نوعی چوب است، استفاده می نمایند. این نوع زیره کفش پاشنه و قسمت جلوی کف پا به یکدیگر متصل شده اند. کفش های بلند زنانه نیز زیره های گوه ای دارند اما کفش هایی که حاشیه آن ها چرمی است و کفش های مشابه آن ها عمدتا زیره های لاستیکی دارند.

زیره کفش چوب پنبه ای

چوب پنبه که با نام رسمی Cork Nitrile شناخته می گردد، در مقایسه با لاستیک برای زیره کفش زنانه بهتر است. این ماده در برابر شرایط و مواد مختلف از جمله روغن و آب مقاومت می نماید و بسیار بادوام است. چوب پنبه مانند فوم خاصیت ارتجاعی اندکی دارد که باعث می گردد زیره های فراوری شده از این جنس با احتیاجهای صاحب کفش مطابقت داشته باشند. این زیره برای کفش های زنانه که قوس بیشتری دارند، برترین گزینه است.

ترکیبات موجود در چوب پنبه رطوبت را دفع می نماید. این ماده قابلیت تنفس خوبی هم دارد. بااین حال، پس از آگاهی از راهنمای انواع زیره کفش متوجه خواهید شد که زیره های چوب پنبه در مقایسه با سایر انواع زیره های کفش کمی سنگین تر است. علاوه براین، این نوع زیره به دلیل اینکه فاقد آج طبیعی است، به زمین کمتر می چسبد و برای کفش های روزمره مناسب نیست. از آن گذشته، خشک شدن چوب پنبه در مقایسه با سایر مواد به زمان بیشتری احتیاج دارد چون این ماده عرق را جذب نمی نماید. اگر در پی کفشی روزمره هستید، کفش هایی که زیره چوب پنبه دارند چندان مناسب نیستند چون پا در آن ها زودتر بو می گیرد.

زیره های ترکیبی

از نظر فنی، زیره کفشی که از مواد ترکیبی ساخته شده باشد وجود ندارد اما بسیاری از سازندگان مواد مختلف را ترکیب می نمایند تا زیره کفش شرایط بهتری پیدا کند. بعضی از زیره های کفش از ترکیب فوم با لاستیک درست می شوند. زیره های فوم ترکیب شده با لاستیک کشش بهتری دارند و زیباتر هستند. این زیره ها اغلب برای ساخت کفش هایی به کار می روند که مخصوص فعالیت های تخصصی تر هستند یا مانند کفش های مجلسی زنانه کاربرد زیبایی شناسانه دارند.

کدام زیره کفش از همه بهتر است؟

هیچ زیره کفشی را نمی توان برای همه افراد پیشنهاد کرد. هر زیره کفشی مزایا و معایب خاص خود را دارد. علاوه براین، بعضی از انواع زیره کفش زیباتر از سایر زیره ها هستند و برای ساخت بعضی از کفش ها مانند کفش های مجلسی زنانه کاربرد بیشتری دارند.

بااین حال، بعضی از انواع زیره کفش از نظر دوام، تحرک و انعطاف یا پشتیبانی همه جانبه از پا بهتر از سایرین هستند. زیره های کفش لاستیکی، فوم و ترکیبی می توانند جزو برترین زیره ها برای کفش های مختلف باشند. پشتیبانی بهتر از پا و تحرک بهتر با کفش هایی که چنین زیره هایی دارند، باعث شده که معمولا برای استفاده روزمره بهتر باشند.

کلام آخر

زیره یکی از اجزای اصلی هر کفشی است و جنس آن در کیفیت کفش نقش مهمی دارد. مطالعه راهنمای انواع زیره کفش به شما یاری می نماید تا کفش راحت و شیک انتخاب کنید. کارشناسان معتقدند که کیفیت زیره کفش نه تنها در استایل آن اهمیت دارد، بلکه می تواند آن را از طریق ای ماندگار و خوب تبدیل کند. کفش های عالی معمولا زیره های سبک دارند تا راحت تر گام بردارید.

ویژگی هایی مانند قابلیت تنفس و دفع رطوبت هم از خصوصیات شاخص زیره های کفش خوب هستند. برای فراوری کفش راحت مناسب تابستان باید زیره ای به کار رود که قابلیت تنفس بالایی دارد و می تواند پای شما را در بلندمدت خنک نگه دارد. زیره هایی که رطوبت را دفع می نمایند هم برای فراوری کفش های زمستانی مناسب تر هستند. این زیره ها از کفش در برابر آب باران و برف محافظت می نمایند. به این ترتیب، پاها در کفش گرم و خشک باقی می مانند.

منبع: kizik

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 20 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 20 اردیبهشت 1403 گردآورنده: sh-shahbazi.ir شناسه مطلب: 1581

به "راهنمای انواع زیره کفش؛ هر زیره کفش چه ویژگی ها و کاربردهایی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای انواع زیره کفش؛ هر زیره کفش چه ویژگی ها و کاربردهایی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید