باید و نباید های نگهداری میوه ها و سبزیجات با یکدیگر

به گزارش مجله شهبازی، شما تمام مواد غذایی خود را از خواربار فروشی یا بازار میوه به خانه آورده اید. اکنون زمان باز کردن کیسه ها و بسته بندی است. به نظر می رسد پیش از بسته بندی باید به این موارد توجه داشته باشید.

باید و نباید های نگهداری میوه ها و سبزیجات با یکدیگر

به گزارش خبرنگاران به نقل از واشنگتن پست، این که باید میوه ها و سبزیجات را در کجا و چه زمانی نگهداری کنید تا حدی به اتیلن هورمون گیاهی که مسئول رسیدن میوه است و می تواند در طول زمان یا در شرایط مناسب عمر مفید آن را کوتاه کند و باعث فساد شود بستگی دارد.

وجود اتیلن و تغییرات در نحوه آزاد شدن یا واکنش میوه ها و سبزیجات به آن بدان معناست که همه آن ها در کنار یکدیگر به خوبی نمی رسند. در ادامه به مواردی اشاره می شود که لازم است در زمینه نگهداری میوه ها و سبزیجات به آن توجه کنید:

تولید کنندگان اتیلن در مقابل حساس به اتیلن: از نظر فنی، تعمیم این که کدام میوه ها تولید کننده اتیلن هستند و سبزیجات به آن حساس می باشند منطقی مطمئن برای پیروی است (مانند مورد طالبی و نه هندوانه)، سیب، گوجه فرنگی و آووکادو که نمونه های شاخص تولید کنندگان اتیلن هستند. اما اندکی تفاوت ظریف میان این میوه ها وجود دارد، زیرا بسیاری از میوه های تولید کننده اتیلن نیز به این هورمون حساس هستند و آن را برای آغاز فرآیند رسیدن خود تولید می کنند.

هویج، کلم بروکلی، سبزیجات و خیار نمونه های حساس به اتیلن هستند که اتیلن خود را تولید نمی کنند. گوجه سبز نسبت به اتیلن بسیار حساس است، زیرا هنوز رسیده نیست، اما گوجه قرمز حساسیت کم تری نسبت به اتیلن دارد.

اقلیم در مقابل غیر اقلیم: روش دیگری نیز برای طبقه بندی میوه ها وجود دارد بسته به این که آیا میوه ها پس از چیدن می رسند یا خیر. به این موارد دوره دگرگونی می گویند و با تولید اتیلن بیش تر به حضور اتیلن پاسخ می دهند. تولیدکنندگان اتیلن که پیش تر ذکر شدند مانند میوه های هسته دار، گلابی، کیوی و انبه دارای شرایط آب و هوایی هستند. هم چنین، به همین دلیل است که میوه هایی مانند موز و گوجه فرنگی اغلب نارس چیده می شوند و سپس آن ها را در جایی می گذارند تا خود به خود برسند.

در میوه های اقلیم، نشاسته هم چنان به قند تبدیل می شود و بافت و طعم را بهبود می بخشد. میوه های غیر اقلیم با تولید اتیلن فزاینده خود به اتیلن پاسخ نمی دهند. این دسته از میوه ها در حالی که شیرین تر نمی شوند آنزیم های دیگر می توانند آن ها را نرم تر کنند یا عطر این میوه ها را بهبود بخشند. مرکبات، انگور، گیلاس، انواع توت ها (زغال اخته جایی در این بین است)، آناناس و هندوانه نمونه هایی از میوه های غیر اقلیمی هستند.

به خاطر داشته باشید که تنها به این دلیل که یک نوع محصول به اتیلن پاسخ نمی دهد این بدان معنا نیست که در برابر فساد مصون است. باکتری ها، کپک ها، مخمر، رطوبت و دما همگی می توانند ماندگاری میوه ها و سبزیجات را کاهش دهند. به طور کلی، زمانی که به ذخیره میوه ها و سبزیجات فکر می کنید می خواهید از نگهداری اقلام تولید کننده اتیلن در نزدیکی محصولات حساس به اتیلن خودداری ورزید.

قرار گرفتن در معرض اتیلن می تواند باعث زرد شدن بروکلی و کلم، خراب شدن خیار و تلخ شدن هویج شود. کاهو و سایر سبزی ها و هم چنین برخی از گیاهان نیز ممکن است در حضور اتیلن تغییر رنگ داده یا دچار افتادگی شوند.

کاهش اثرات ناخواسته اتیلن در خانه به آسانی و با نگهداری این اقلام در کشو ها یا کیسه های جداگانه و در مکان های جداگانه در یخچال امکان پذیر است. بسیاری از یخچال ها با انواع مختلفی از بخش های کشویی راه اندازی می شوند که برای نگهداری میوه ها و سبزیجات طراحی شده اند تا کیفیت و طراوت آن ها را بر اساس نیاز های متفاوت شان به رطوبت حفظ کنند.

پس در نظر داشته باشید که محصولات حساس به اتیلن را در بخش سبزیجات یخچال خود نگهداری کنید جایی که می توانید از وجود رطوبت کافی برای جلوگیری از خراب شدن همه چیز اطمینان داشته باشید. در بخش میوه جایی که معمولا می توانید دریچه ای را باز کنید تا رطوبت از آن خارج شود می توان میوه های غیر اقلیمی و حتی اقلام رسیده مانند هلو را نگهداری کرد.

سیب ها در مکان های سردتر بهتر عمل می کنند. بنابراین، در نظر داشته باشید که آن ها را در بخش پشتی یخچال در یک کیسه نگهداری کنید جایی که از اقلام حساس به اتیلن نیز جدا می شوند. خبر خوب این است که سرد کردن تولید اتیلن را نیز کند می کند. برای میوه هایی که در جلوی یخچال نگهداری می کنید و قصد دارید به زودی بخورید یا باید رسیده شوند لازم نیست خیلی نگران انجام اقدامات شدید برای جدا کردن اقلامی باشید که ممکن است کم و بیش به اتیلن حساس باشند.

فضای باز آشپزخانه یا اتاق ناهارخوری شما دارای تهویه کافی است تا اتیلن از بین برود. در این میان، موز به ویژه در حضور موز های دیگر مستعد رسیدن است. فضا های بسته، کیسه، کابینت یا کشوی یخچال تا حدودی متفاوت هستند، زیرا می توانند اتیلن را به دام بیاندازند و رسیدن یا جوانه زدن را تسریع کنند. این توصیه را شنیده اید که سیب زمینی و پیاز را با هم نگهداری نکنید، زیرا اتیلن باعث جوانه زدن یکی یا دیگری می شود.

آسیب های ناشی از اتیلن بیش تر به تولید کنندگان و بازار های بزرگ مربوط می شوند. آشپزخانه های خانگی به خصوص از نظر مقدار محصول موجود و مدت زمان نگهداری آن یکسان نیستند. دنیای واقعی بسیار فرق دارد. به این معنی که همگان لزوما از توصیه های ذکر شده پیروی نمی کنند و شاید لزوما مسئله ای ایجاد نشود. آیا یک فرد معمولی همیشه متوجه کمی زرد شدگی در کلم بروکلی یا سفت تر شدن مارچوبه می شود یا به آن اهمیت می دهد؟ بهترین نکته برای یادآوری آن است که میوه ها و سبزیجات را تازه و رسیده بخورید یا دست کم در صورت لزوم به یخچال منتقل کنید. اگر نگران هدر رفتن مواد غذایی هستید اولویت اول شما این است که به آنچه در یخچال تان است فکر کنید.

منبع: فرارو
انتشار: 20 تیر 1401 بروزرسانی: 20 تیر 1401 گردآورنده: sh-shahbazi.ir شناسه مطلب: 1364

به "باید و نباید های نگهداری میوه ها و سبزیجات با یکدیگر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باید و نباید های نگهداری میوه ها و سبزیجات با یکدیگر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید