اُمیکرون تا چه مدت روی پوست ماندگار است؟

به گزارش مجله شهبازی، نتایج یک آزمایش نو نشان می دهد: اُمیکرون در بین انواع سویه های کروناویروس از ثبات محیطی بالاتری برخوردار است.

اُمیکرون تا چه مدت روی پوست ماندگار است؟

به گزارش ایسنا، متخصصان ژاپنی در یک مطالعه گزارش کردند که نوع تازه کروناویروس موسوم به اُمیکرون از ثبات محیطی بالاتری نسبت به سویه های قبلی برخوردار است.

در این مطالعه سویه کروناویروس ووهان و دیگر سویه های نگرانی کننده آلفا، بتا، دلتا و اُمیکرون به لحاظ اندازه بقا و عفونت زایی مقایسه شد. متخصصان با استفاده از نمونه های آزمایشگاهی از پوست انسان و بسترهای پلاستیکی، پایداری محیطی انواع مختلف کروناویروس را ارزیابی کردند.

درک بیماری زایی کروناویروس و پایداری آن در محیط برای کاهش شدت همه گیری که باعث آسیب های جدی در سطح دنیا شده است، حیاتی است. از روزهای اولیه، کروناویروس قابلیت انتقال بالایی از خود نشان داده است. با ظهور سویه های مختلف، ویروس قابلیت انتقال بالاتری پیدا نموده است، همانطور که تعداد موارد عفونت با وجود واکسیناسیون و اعمال قرنطینه در دنیا فرایند افزایشی دارد.

عوامل متعددی به افزایش عفونت زایی و انتقال کروناویروس نسبت داده می گردد که از آن جمله می توان به افزایش بار ویروسی دفع شده از فرد آلوده، کاهش حداقل بار ویروسی مورد احتیاج برای ایجاد عفونت، تغییر در محل هدف عفونت و افزایش ثبات محیطی اشاره نمود.

در این مطالعه متخصصان ژاپنی پایداری ویروس را روی سطوح پلاستیکی و پوست انسان ارزیابی کردند. پس از قرار دادن ویروس روی سطح پلاستیک/پوست، بقای ویروس در شرایط آزمایشگاهی مورد آنالیز نهاده شد. آنها پایداری ویروس های مختلف را روی سطح مدل پوست انسان ارزیابی کردند و بعلاوه به اثربخشی ضدعفونی کننده های مختلف در برابر ویروس های موجود روی پوست انسان پی بردند. در این مطالعه از ضدعفونی کننده های مبتنی بر الکل، اتانول و ایزوپروپانول استفاده شد.

متخصصان اظهار داشتند: روی سطح پلاستیک، زمان بقای سویه ووهان، آلفا، بتا، گاما، دلتا و اُمیکرون به ترتیب 56، 191.3، 156.6، 59.3، 114 و 193.5 ساعت است.

به گزارش ایسنا به نقل از نیوز مدیکال، در حالیکه روی سطح پوست انسان، زمان بقای سویه ووهان، آلفا، بتا، گاما، دلتا و اُمیکرون به ترتیب 8.6، 19.6، 19.1، 11، 16.8 و 21.1 ساعت است که سویه اُمیکرون بیشترین زمان بقا را دارد.

منبع: فرارو
انتشار: 13 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 13 اردیبهشت 1401 گردآورنده: sh-shahbazi.ir شناسه مطلب: 1306

به "اُمیکرون تا چه مدت روی پوست ماندگار است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اُمیکرون تا چه مدت روی پوست ماندگار است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید