مرمت بنای تاریخی مهمانسرای دانشگاه امام علی (ع) درحصار ناصری به خاتمه رسید

به گزارش مجله شهبازی، شهردار منطقه 11 تهران در آستانه شروع سال نو از انتها پروژه مرمت و پیرایش جداره بنای تاریخی مهمانسرای دانشگاه امام علی (ع) که از سوی اداره زیباسازی این منطقه به مدت 4 ماه در دست انجام بود؛ اطلاع داد.

مرمت بنای تاریخی مهمانسرای دانشگاه امام علی (ع) درحصار ناصری به خاتمه رسید

به گزارش گروه اجتماعی مجله شهبازی، روابط عمومی شهرداری منطقه 11، نصراله آبادیان با اشاره به اجرای پروژه طراحی شهری که مرمت و باز طراحی که در 3 نقطه این منطقه در دست اجراست؛ اضافه نمود: طرح مرمت و باز طراحی میدان رازی، مرمت و نوسازی زیر پل هلال احمر و نیز میدان مترو در خیابان جنگ که بنای تاریخی مهمانسرای دانشگاه امام علی (ع) نیز در این پروژه واقع شده؛ در دستور کار اداره زیبا سازی نهاده شد که از چندی پیش در دست انجام است.

آبادیان ادامه داد: در پروژه طراحی شهری میدان مترو، عملیات مرمت و پیرایش جداره و سرستون های بنای 90 ساله مهمانسرای دانشگاه امام علی (ع) متعلق به دوره پهلوی اول که در محدوده حصار ناصری و باغشاه واقع شده است؛ انجام شد.

شهردار منطقه 11 با بیان این که برای مرمت هر بخش از معتبرترین متخصصان و کارشناسان مرمت ابنیه تاریخی استفاده شده است؛ مطرح کرد: این بنای ارزشمند دارای سرستون های فاخر، تزئینات و آجر کاری های زیبا و سرستون هایی است که به لحاظ معماری و تاریخی واجد ارزش هستند و مرمت آن ها نیز توسط اساتید هر بخش اجرا شده و در طول زمان مرمت نیز از صاحب نظران و کارشناسان تجربی نیز برای احصاء نظراتشان دعوت به عمل آمد.

به گفته آبادیان در مرحله اول اجرای عملیات مرمت و پیرایش بنای تاریخی مهمانسرای دانشگاه امام علی (ع) سعی شد الحاقات نما طوری حذف شوند که به ساختار کل بنا خدشه ای وارد نشود. همچنین برای مرمت در ها و پنجره ها یکی از دشوارترین و زمان بر ترین مراحل رنگ برداری آن ها بود که توسط متخصصین انجام شد.

او همچنین خاطر نشان کرد که شهرداری منطقه 11 در حال انعقاد تفاهم نامه با دانشگاه امام علی (ع) برای استفاده عموم شهروندان از امکانات این مکان ارزشمند تاریخی است.

پروژه بازطراحی میدان مترو در خیابان جنگ و بنای تاریخی مهمانسرا با تأکید بر هویت تاریخی محل از 4 ماه پیش توسط اداره زیبا سازی شهرداری منطقه 11 شروع شده که در باز طراحی شهری این میدان تمام فضای اطراف به عمق یک پلاک در دستور کار است و در اجرای این طرح بهسازی در نقاط کف میدان، جداره ها، المان ها و مبلمان های شهری اجرا شده است. همچنین در اجرای پروژه بازطراحی میدان مترو متجانس بودن هواکش مترو با ساختمان مهمانسرا لحاظ شده و برای این هدف از مصالح و آجر متناسب با بنا استفاده شده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 30 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sh-shahbazi.ir شناسه مطلب: 104

به "مرمت بنای تاریخی مهمانسرای دانشگاه امام علی (ع) درحصار ناصری به خاتمه رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرمت بنای تاریخی مهمانسرای دانشگاه امام علی (ع) درحصار ناصری به خاتمه رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید