نگرانی ها درخصوص اعمال فشار ترامپ علیه دادستان کل جدید آمریکا

به گزارش مجله شهبازی، خبرنگاران : مقامات پیشین وزارت دادگستری آمریکا درخصوص اعمال فشار رئیس جمهور آمریکا بر دادستان کل جدید این کشور برای اجرای خواسته های وی ابراز نگرانی کردند.

نگرانی ها درخصوص اعمال فشار ترامپ علیه دادستان کل جدید آمریکا

به گزارش خبرنگاران به نقل از فارس، مقامات سابق وزارت دادگستری آمریکا درخصوص اعمال فشار دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا بر دادستان کل جدید این کشور ابراز نگرانی کردند.

به نوشته روزنامه گاردین، این مقامات نگران هستند جفری روزِن سرپرست وزارت دادگستری که تجربه کمتری نسبت به ویلیام بار دادستان کل پیشین آمریکا دارد، از سوی ترامپ برای انجام لطف هایی عظیم تحت فشار قرار گیرد.

به گفته این مقامات سابق وزارت دادگستری، از میان انتظاراتی که ممکن است ترامپ از روسن داشته باشد می توان به مشخص بازرس ویژه برای تحقیق درباره اتهامات هانتر بایدن پسر رئیس جمهور منتخب آمریکا و پیگیری ادعاهای بی اساس ترامپ درباره تقلب در انتخابات، اشاره نمود.

از سوی دیگر، از زمان استعفای ریچارد نیکسون رئیس جمهور اسبق آمریکا، وزارت دادگستری صدور حکم عفو رئیس جمهور برای خودش ممنوع اعلام نموده و اکنون این نگرانی وجود دارد که دادستان کل جدید آمریکا اجازه چنین کاری را به ترامپ بدهد.

ترامپ اخیراً 26 نفر از جمله پدر داماد خود را مورد عفو قرار داده و بسیاری از رسانه ها و کارشناسان پیش بینی نموده اند او تا پیش از اتمام دوره ریاست جمهوری، خودش را نیز مورد عفو قرار دهد.

ویلیام بار روز دوشنبه هفته گذشته و دو روز پیش از ترک وزارت دادگستری گفت قصد ندارد برای رسیدگی به اتهامات هانتر بایدن بازرس ویژه مشخص کند و تحقیقات درباره ادعای تقلب در انتخابات را نیز رد کرد.

پل راسنزویگ دادستان پیشین آمریکایی و بازرس ویژه پرونده بیل کلینتون رئیس جمهور اسبق آمریکا به گاردین گفت اخراج ویلیام بار از سوی ترامپ نشان می دهد او به دنبال رهبری منعطف به عنوان وزیر دادگستری است؛ فردی که در برابر کج راهی های دقیقه آخر او مقاومت نکند.

راسنزویگ گفت: محتمل ترین موارد، انتصاب بازرس ویژه برای تحقیق درباره هانتر بایدن است. یک مورد دیگر [جلب] نظر دفتر شورای حقوقی برای لغو تصمیم گرفته شده در دوره نیکسون درخصوص غیرقانونی بودن عفو رئیس جمهور توسط خود وی است.

مایکل برامویچ بازرس کل پیشین وزارت دادگستری آمریکا نیز به این روزنامه انگلیسی گفت: فکر نمی کنم بتوانیم تمام درخواست های ناشایستی که از روزن خواهد شد تصور کنیم. روزن برخلاف بار، از دید دنیای بیرون، فردی گمنام و ناشناخته است که خارج از حلقه کوچک افرادی که با آن ها کار نموده اعتباری ندارد. شک دارم او بخواهد میراثش با هوی و هوس رئیس جمهوری که عقلش را از دست داده، نابود گردد.

این مقام سابق وزارت دادگستری آمریکا اضافه کرد: اگر این جمع بندی حاصل گردد که عفو کردن خود، امری مطابق قانون اساسی است، باز هم به عنوان اظهار نظری تحمیلی، رد شده و موجب تنزل اعتبار دفتر شورای حقوقی خواهد شد.

برامویچ در ادامه گفت: فکر نمی کنم او (ترامپ) احساس کند باید چنین نظری را جلب کند. درعوض انتخاب او این خواهد بود که به توصیه های حقوقی رودی جولیانی و سیدنی پاول دیگر چهره های حقوقی نالایقی که او را احاطه نموده اند اتکا کند.

دیگر مقامات پیشین وزارت دادگستری نیز تأکید کردند هرگونه اعمال فشار ترامپ جهت مشخص بازرس ویژه علیه هانتر بایدن یا ادعاهای بی اساس درباره تقلب گسترده در انتخابات می تواند توسط دادستان کل دولت جو بایدن رئیس جمهور منتخب آمریکا لغو گردد.

ترامپ اواخر ماه گذشته و دقایقی بعد از اعلام نتیجه رأی گیری مجمع گزینندگان این کشور (الکترال کالج) و تأیید پیروزی بایدن در انتخابات، از استعفای ویلیام بار وزیر دادگستری دولتش اطلاع داد.

وزیر دادگستری سابق آمریکا در نامه استعفای خود نوشت: در حالی که این کشور گسسته شده، ضروری است دولت و تمام سازمان ها هر کاری ضروری است برای حفظ یکپارچگی انتخابات انجام دهند.

این در حالی است که روزن در مصاحبه ای ضمن امتناع از پاسخ دادن به سوالی درباره پیگیری شکایت های ترامپ، گفت که به اجرای وظایف بر اساس شایستگی ها و اداره امور بر مبنای قانون و حقایق ادامه می دهد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 14 بهمن 1399 بروزرسانی: 14 بهمن 1399 گردآورنده: sh-shahbazi.ir شناسه مطلب: 691

به "نگرانی ها درخصوص اعمال فشار ترامپ علیه دادستان کل جدید آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگرانی ها درخصوص اعمال فشار ترامپ علیه دادستان کل جدید آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید