شورشیان وابسته به القاعده برای مذاکرات با دولت مالی شرط گذاشتند

به گزارش مجله شهبازی، یک گروه از شبه نظامیان وابسته به القاعده در کشور مالی برای شرکت در مذاکرات صلح با دولت این کشور شرط گذاشته و اعلام کردند، تنها در صورتی که این دولت اقدام به اخراج نظامیان فرانسوی و سازمان ملل از خاک آنجا کند وارد مذاکرات می شوند.

شورشیان وابسته به القاعده برای مذاکرات با دولت مالی شرط گذاشتند

به گزارش خبرنگاران، به نقل از خبرگزاری رویترز، این در حالی است که دولت مالی که در هفته های اخیر به شبه نظامیان پیشنهاد مذاکرات را داده بود هنوز پاسخی به این موضعگیری نداده است.

مقامهای دولت مالی تا کنون بارها گفته اند که خواستار تداوم باقی ماندن نیروهای فرانسوی در خاک این کشور هستند و پاریس نیز وعده داده که حضور نظامی خود در منطقه ساحل در آفریقا را تقویت می کند.

این در حالی است که به رغم حضور بیش از 11 هزار نیروی صلحبان سازمان ملل در مالی و حدود 5000 نظامی فرانسوی در سراسر منطقه، خشونتها در این کشور بدتر شده است.

گروه شبه نظامی وابسته با القاعده در بیانیه ای که در شبکه های اجتماعی منتشر شد مطرح نمود: در زیر سایه اشغالگری و تا قبل از خروج تمامی نیروهای فرانسوی و پیروانشان از مالی هیچ صحبتی از مذاکرات نمی تواند مطرح شود.

این گروه در عین حال از هیات نیروهای صلحبان سازمان ملل در مالی موسوم به مینوسما (MINUSMA) خواست تا خاک این کشور را ترک کنند و آن را مطالبه مردم معترض مالی دانست.

کشور مالی از سال 2012 و پس از آنکه شبه نظامیانی افراطگر با استفاده از موقعیت مربوط به شورش های جدایی طلبان طوارق کل بیابان شمال این کشور را تحت کنترل خود در آوردند درگیر آشوب بوده است. با این حال مداخله نظامی فرانسه که سابقا قدرت استعماری حاکم بر مالی بوده سبب عقب نشینی این شبه نظامیان شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sh-shahbazi.ir شناسه مطلب: 122

به "شورشیان وابسته به القاعده برای مذاکرات با دولت مالی شرط گذاشتند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شورشیان وابسته به القاعده برای مذاکرات با دولت مالی شرط گذاشتند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید