دیده بان حقوق بشر: اقدامات ائتلاف سعودی در المَهَره یمن هولناک است

به گزارش مجله شهبازی، دیده بان حقوق بشر جهانی گفت ائتلاف سعودی از تابستان سال گذشته تا کنون دست به سرکوبگری های شدیدی در استان المَهَره یمن زده است.

دیده بان حقوق بشر: اقدامات ائتلاف سعودی در المَهَره یمن هولناک است

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، سازمان دیده بان حقوق بشر جهانی در گزارشی از شرایط استان المَهره در شرق یمن، ائتلاف سعودی و عناصر دولت مستعفی منصورهادی را به نقض گسترده حقوق بشر در این استان متهم کرد.

به نوشته الجزیره، در این گزارش آمده است که نیروهای ارتش سعودی و مزدوران یمنی تابع آن ها از ژوئن سال 2019 دست به اقدامات خطرناکی در استان المهره در شرق یمن زده اند.

بنابراین گزارش، این اقدامات شامل بازداشت های خودسرانه و شکنجه و ربایش می گردد و نیروهای سعودی بازداشت شدگان را با خود به داخل خاک عربستان منتقل می نمایند.

دیده بان همچنین تأکید نموده است که نقض گسترده حقوق بشر در استان المهره اقدامی هولناک است که به دیگر اقدامات غیر قانونی ائتلاف سعودی در یمن افزوده می گردد.

عربستان سعودی با گسترش نفوذ در استان المهره واقع در جنوب شرقی یمن، اخیرا توانست گذرگاه های زمینی استراتژیک در این استان از جمله گذرگاه اصلی الشحن که قریب به 65 درصد واردات و صادرات یمن به وسیله آن انجام می گردد، تحت سیطره خود درآورد.

اغلب گذرگاه های یمن از اوایل جنگ علیه این کشور از حدود پنج سال پیش، تعطیل شده است.

عربستان سعودی اواسط سال 2018 وارد المهره شد حال آنکه این استان از دایره جنگ و درگیری به دور بود اما سعودی ها نیروهای زیادی را در تعدادی از پایگاه ها و تأسیسات مهم مالی در این استان مستقر نموده و احداث جاده مواصلاتی این استان به عربستان به وسیله متصل کردن منطقه سیحوت در جنوب المهره به گذرگاه الودیعه در مرز عربستان واقع در منطقه العبر در شمال استان حضرموت(جنوب شرقی یمن) را شروع کردند.

رسانه ها در بهمن سال گذشته از درگیری شدید مسلحانه میان قبائل یمنی با نیروهای ارتش سعودی در منطقه شَحِن در استان المهره خبر دادند. نیروهای سعودی که قصد کنترل گذرگاه شحن را داشتند، با مقابله قبائل یمنی روبرو شده و دو طرف اقدام به تیراندازی به سمت یکدیگر کردند.

خ

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 26 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sh-shahbazi.ir شناسه مطلب: 168

به "دیده بان حقوق بشر: اقدامات ائتلاف سعودی در المَهَره یمن هولناک است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیده بان حقوق بشر: اقدامات ائتلاف سعودی در المَهَره یمن هولناک است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید