بوی بی نظیر باران حاصل کار باکتری ها برای فراوری مثل است!

به گزارش مجله شهبازی، تحقیقات جدید نشان می دهد بوی منحصر به فرد باران بر روی خاک، حاصل یک واکنش شیمیایی است که توسط باکتری ها انجام می گردد و به شرح اینکه چرا این باکتری ها برای این کار تکامل یافته اند، می پردازد.

بوی بی نظیر باران حاصل کار باکتری ها برای فراوری مثل است!

به گزارش خبرنگاران و به نقل از نیو اطلس، تحقیقات جدید گروهی از دانشمندان بین المللی نشان می دهد که بوی بی نظیر باران پس از بارش روی خاک، به وسیله باکتری هایی ایجاد می گردد که سعی در جذب یک بندپای خاص به عنوان روشی برای پخش تخم های خود دارند. بنابراین بوی خاص و خوشایندی که پس از بارش باران بر روی خاک به مشام می رسد، حاصل کار باکتری ها برای فراوری مثل است.

این بو نمونه ای 500 میلیون ساله از ارتباطات شیمیایی است که برای یاری به نوع خاصی از باکتری ها منتشر می گردد.

دانشمندان مدت ها است که مجذوب بوی بی نظیری هستند که هنگام باران به مشام می رسد. این بو به ویژه وقتی باران روی خاک خشک می بارد، برجسته می گردد.

دو محقق استرالیایی پس از یک تحقیق تأثیرگذار در دهه 1960 به نام رایحه گتریکور(odor petrichor)، به این نتیجه رسیدند که روغن مخصوصی توسط گیاهان خاص در دوره های خشکسالی فراوری می گردد و سپس هنگام بارش باران در هوا آزاد می گردد.

پتریکور یک رایحه خاکی است که هنگام بارش باران روی خاک خشک فراوری می گردد.

یکی از اجزای اصلی این رایحه پتریکور یک ترکیب آلی به نام ژئوسمین(geosmin) است. دانشمندان مدتی است که می دانند که یک سرده رایج از باکتری ها معروف به استرپتومایس(Streptomyces)، ژئوسمین فراوری می نمایند. تقریباً تمام گونه های استرپتومایس هنگام مرگ می توانند ژئوسمین آزاد نمایند، اما تا به امروز تعیین نبود که چرا باکتری ها این رایحه خاص را فراوری می نمایند.

ژئوسمین یک ترکیب آلی است که طعم و بوی متمایز خاک را ایجاد می نماید. ژئوسمین مسئول طعم و مزه خاکی چغندر(لبو) نیز هست. همچنین در ایجاد آن رایحه قوی که در اثر بارش باران روی خاک، پس از یک دوره هوای گرم و خشک به وجود می آید، تاثیر به سزایی دارد.

مارک باتنر یکی از محققان این مطالعه جدید می گوید: این واقعیت که همه آنها ژئوسمین فراوری می نمایند، نشان می دهد که این یک مزیت انتخابی برای باکتری ها است، در غیر این صورت آنها این کار را نمی کردند.

بنابراین ما شک کردیم که آنها به نشانه و قصد انجام چیزی این کار را می نمایند و بدیهی ترین فرضیه این بود که این کار را برای جذب بعضی حیوانات یا حشرات به منظور توزیع تخم های خود انجام می دهند.

محققان اکنون در آزمایشات آزمایشگاهی و میدانی خود دریافته اند که ژئوسمین به طور خاص نوعی از بندپایان کوچک به نام دم فنری را به خود جلب می نماید. محققان با مطالعه دم فنری ها دریافتند که این موجودات مستقیماً می توانند ژئوسمین را حس نمایند.

محققان می گویند که هر دوی این موجودات همراه با یکدیگر تکامل یافته اند و استرپتومایس ها به عنوان غذا برای دم فنری ها استفاده می شوند، در حالی که در ازای آن، دم فنری ها تخم های این باکتری ها را گسترش می دهند و به فراوری جمعیت های جدید اترپتومایس ها یاری می نمایند.

باتنر شرح می دهد: در این بین، منافع متقابل وجود دارد. دم فنری ها، استرپتومایس ها را می خورند، بنابراین ژئوسمین آنها را به عنوان یک منبع غذایی با ارزش جذب می نمایند. دم فنرها نیز در مقابل، تخم های آنها را به وسیله مدفوع خود پخش می نمایند، بنابراین استرپتومایس ها پراکنده می شوند. این فرایند شبیه به کار پرندگانی است که میوه گیاهان را می خورند و در مقابل، دانه های آنها را نیز توزیع می نمایند که این به نفع گیاهان است.

این رابطه همزیستی، برای بقای استرپتومایس ها مهم است، زیرا باکتری ها به دلیل داشتن بعضی از ترکیبات آنتی بیوتیکی خاص که برای ارگانیسم های دیگر مانند مگس های میوه یا نماتدها سمی است، نمی توانند به وسیله آنها پخش شوند. از طرف دیگر، دم فنری ها تعدادی از آنزیم های جدید فراوری می نمایند که می توانند آنتی بیوتیک های فراوری شده توسط استرپتومایس ها را سم زدایی نمایند.

این کشف جدید و قانع نماینده نشان می دهد که رایحه نم باران حاصل از یک رابطه نزدیک به 500 میلیون ساله بین باکتری ها و بندپایان است.

باتنر می افزاید: ما قبلاً اعتقاد داشتیم که تخم های استرپتومایس ها توسط باد و آب توزیع می شوند، اما اکنون دریافته ایم که اینگونه نیست. بنابراین، این بندپایان بدوی کوچک در تکمیل چرخه زندگی استرپتومایس ها نقشی حیاتی دارند. ضمن اینکه استرپتومایس ها یکی از مهم ترین منابع آنتی بیوتیک برای دانشمندان هستند.

این مطالعه جدید در مجله Nature Microbiology منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sh-shahbazi.ir شناسه مطلب: 200

به "بوی بی نظیر باران حاصل کار باکتری ها برای فراوری مثل است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بوی بی نظیر باران حاصل کار باکتری ها برای فراوری مثل است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید