افغانستان غمگین ترین کشور جهان

به گزارش مجله شهبازی، موسسه گالوپ در یک نظرسنجی شادترین و غمگین ترین کشور های جهان را شناسایی کرد که افغانستان در این بخش غمگین ترین کشور جهان معرفی شده است.

افغانستان غمگین ترین کشور جهان

به گزارش ایرنا، در گزارش سالانه گالوپ، شاخص های خوشی و غمگینی مردم در 143 کشور بررسی و براساس آن شادترین و غمگین ترین کشور ها اعلام می شود که افغانستان در این بخش نیز در رتبه نخست قرار گرفته است.

بر اساس این نظرسنجی، میزان غمگینی مردم افغانستان از سال 2018 میلادی به بعد افزایش یافته و نام افغانستان از سومین کشور غمگین جهان، امسال به جایگاه نخست صعود کرده است.

موسسه نظرسنجی گالوپ، هر سال برای تهیه این گزارش از هر کشور، یک هزار نفر را انتخاب و پرسش هایی را درباره احساسات و زندگی آن ها مطرح و گزارشی مقایسه ای از نتیجه این بررسی منتشر می کند.

امسال افغانستان در کنار اول شدن در تولید مواد مخدر، رکورد زدن در فساد، تلفات غیرنظامیان، حملات انتحاری و انفجاری و ترور های هدفمند، در غمگینی مردم نیز پیشتاز شده است.

دلایل فراوان برای سرنوشت کنونی افغانستان وجود دارد که بزرگ ترین علت آن 40 سال جنگ با متجاوزان خارجی و جنگ های قومی، فرقه ای و نژادی است.

روانشناسان در افغانستان می گویند که احساس غمگینی یک واکنش طبیعی نسبت به موقعیت هایی است که منجر به ناراحتی یا درد عاطفی می شود. غمگینی مانند سایر عواطف، یک احساس موقتی بوده و در طول زمان کاهش و یا افزایش می یابد و با افسردگی تفاوت دارد.

شرف بزرگی، روانشناس بر این باور است، هر جامعه ای که انسان ها در آن احساس خوشبختی دارند به این دلیل است که افکار شان خوب تغذیه می شود، در اطراف آن ها انتحار، انفجار، فقر، جرایم جنایی و مسائل خانوادگی نیست.

این روانشناس افغان می گوید که ادامه جنگ ها در این کشور، فقر و بیکاری از عواملی است که زندگی را برای مردم افغانستان ناخوشایند کرده است.

حسین محمدی یکی از ساکنان کابل در باره این گزارش گالوپ می گوید که این گزارش درست است، زیرا در این کشور نه تنها مردم از بیکاری، فقر و گرسنگی رنج می برند بلکه نبود امنیت چالش بزرگی دیگری است که هر افغانستانی با آن روبرو است و وقتی صبح از منزل بدنبال لقمه نانی بیرون می رود امیدی به بازگشت سالم به منزل ندارد.

وی می افزاید که فردی که صبح از منزل خارج می شود، در این فکر است که آیا شب می تواند سالم به منزل برشود و خانواده اش را بیبیند و یا در انفجار انتحاری و با بمب های مغناطیسی قربانی خواهد شد.

همین شرایط موجب شده که در برنامه های تفریحی و سرگرمی های تلویزیونی، وقتی مجری در شرکت کننده می پرسد که چه آرزویی دارد از شش شرکت کننده، پنج نفر آرزوی امنیت دارند.

منبع: فرارو
انتشار: 21 فروردین 1400 بروزرسانی: 21 فروردین 1400 گردآورنده: sh-shahbazi.ir شناسه مطلب: 825

به "افغانستان غمگین ترین کشور جهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افغانستان غمگین ترین کشور جهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید